2014_15 травня

15 травня відбулося:

***
P_Lodiy
250 років від дня народження Петра Дмитровича Лодія (1764-1829), українського просвітителя, філософа, юриста і поета. Викладав філософію й математику у Краківському університеті, теорію й практику філософії у Петербурзькому педагогічному інституті, теорію загального права у Петербурзькому університеті, був директором Санкт-Петербурзького комерційного училища. Перекладав українською книжною мовою філософські твори німецьких вчених; автор двох панегіриків, написаних силаболічним віршем.
***

***
I_Horbachevsky
160 років від дня народження Івана Яковича Горбачевського (1854-1942), українського біохіміка, гігієніста, епідеміолога і громадського діяча. У 1875 році закінчив Віденський університет, в якому спочатку і працював. У 1883–1917 рр. – професор кафедри лікарської хімії Чеського університету в Празі, з якою пов’язано усе наукове життя вченого (у 1902–1903 рр. був ректором цього університету). На початку ХХ ст. обіймав кілька урядових посад у тодішній Австро-Угорщині, до якої входила і Чехія. Так, у 1917–1918 рр. був першим міністром здоров’я Австро-Угорщини. З 1925 року І.Я. Горбачевський – один із засновників, а згодом упродовж багатьох років ректор Українського вільного університету (1921), що почав функціонувати у Відні, пізніше – у Празі та Мюнхені. В університеті поєднував викладацьку та наукову роботу: брав участь у розробленні української хімічної термінології, видав українською мовою курс органічної хімії, опублікував велику кількість статей. Що стосується наукових досягнень І. Горбачевського, то він першим у світі здійснив синтез сечової кислоти, встановив джерела та шляхи її утворення в організмі. Упродовж багатьох років навіть згадувати ім’я видатного вченого в Україні було заборонено.
***

***
Manastyrsky_Antin_1919
45 років з дня смерті Антона Івановича Манастирського (1878-1969), українського живописця, графіка, народного художника УРСР. Життя і творчість цього художника присвячені Львову та Галичині. Професійну освіту здобув у Львівській школі мистецького промислу та Краківській академії мистецтв. Дебютував молодий художник у Львові на виставці 1900 року пейзажними творами «Дорога» і «Вид на гору Парашку». За своїм обдарованням А.І. Манастирський передусім пейзажист, хоч досить активно виступав і в інших жанрах. Його пейзажним творам властиві простота і ясність композиційного вирішення: кольорова гама їх стримана, з перевагою зелених, фіолетових та коричневих тонів як теплих, так і холодних відтінків.

Manastyrsky_paint1

До кращих робіт художника належить живописний цикл «Рідна стріха» (над ним він працював майже три десятиріччя), серія етюдів, об’єднаних під спільною назвою «Стара народна архітектура» (над нею художник працював протягом десяти років), картини «Запорожець», «Паламар», «Гірський потік», «Долина ріки Прут».

Manastyrsky_paint2

Багато працював А. Манастирський і в галузі живописної графіки. Його найулюбленішим жанром була дитяча ілюстрація. Митцеві належить обкладинка і 53 ілюстрації до Біблії, виданої у Львові в 1926 році. Помер Антон Іванович Манастирський на 91-му році життя. Похований у Львові на Личаківському кладовищі.

Manastyrsky_paint3
***

Джерело:
http://www.ukrinform.ua/ukr/news/tsey_den_v_istoriii_15_travnya_1938572
15.05.2014

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.