2014_20 травня

20 травня відбулося:

***
195 років тому (1819) у Полтаві організовано Малоросійське таємне товариство (керівник – Василь Лукашевич), яке ставило за мету здобути незалежність України.
***

***
HBalzac
215 років від дня народження Оноре де Бальзака (1799–1850), французького письменника. В історію світової художньої літератури увійшов як один із основоположників реалістичного роману. Автор грандіозної епопеї «Людська комедія» (97 творів із 143 задуманих). Найвідомішими є: «Гобсек», «Ежені Гранде», «Батько Горіо», «Втрачені ілюзії», «Кузина Бета». Бальзак кілька разів приїздив до Росії, двічі – в Україну. Письменник відвідав Київ, упродовж тривалого часу перебував у маєтку польської поміщиці Евеліни Ганської в с. Верхівні (тепер Ружинського р-ну Житомирської області), палкий роман з якою тривав майже 18 років.

«О, моя кицю, цілую твої солодкі повіки, припадаю устами до твоєї лебединої шиї, тієї угловинки, яку я називаю «гніздечком для поцілунків»; беру твої маленькі рученята у свої руки і відчуваю їхні пахощі; ті духмяні пахощі, од яких можна збожеволіти, і втішаючись у думках цими скарбами (а їх у тебе – тисячі, при тому такі, що одного вистачило б для якої-небудь зарозумілої дурненької жінки), кажу тобі: «О моє ж вовченятко, о моя Евелетто, найціннішим у всьому світі є твоя душа, і я кохаю тебе всією душею…», – писав 46-річний письменник своїй коханій. У березні 1850 року в Бердичеві відбулося їхнє вінчання, але вже за 4 місяця Бальзака не стало. Після його смерті Евеліна втішилась молодим коханцем, а через два роки зійшлась із художником Жигу і прожила з ним аж до своєї смерті у 1882 році. Більшість своїх листів до Бальзака Евеліна спалила, збереглися лише сімнадцять. Гюстав Флобер в одному з листів писав: «Чому смерть Бальзака так приголомшила мене? Завжди сумно, коли помирає людина, котра викликала щире захоплення. У мене була надія познайомитися з ним і заслужити його любов і повагу. Так, це був надзвичайно сильний чоловік, якому вдалося з диявольською точністю осягнути свою епоху. Жінок він вивчив пречудово, а помер, ледве одружившись, ще й до того, коли прийшов кінець суспільству, яке він так добре знав…».
Berdychiv_St_Varvara
Костьол святої Варвари в Бердичеві, в якому вінчалися Оноре де Бальзак і Евеліна Ганська
Berdychiv_St_Varvara_desk
***

***
Murashko_M_1877
Портрет Миколи Мурашка роботи Іллі Рєпіна, 1877 р.
170 років від дня народження Миколи Івановича Мурашка (1844–1909), українського живописця і педагога, засновника Рисувальної школи в Києві, яка відіграла важливу роль у розвитку образотворчого мистецтва і художньої освіти України. Народився майбутній художник на Сумщині. Його батько й дядько були іконостасними майстрами. Як пізніше згадував сам художник, «народившись у сім’ї іконостасного майстра, я перебував серед маси оригіналів («кунштів», як називали їх у цьому середовищі), що правили за взірці під час написання ікон. Ці куншти збуджували в мені невситимий інтерес і бажання якщо не творити так само, то хоча б зрисовувати». Після навчання в Петербурзькій академії мистецтв (повний курс навчання так і не був завершений через важку хворобу) Микола Мурашко повернувся на батьківщину. Працював вчителем малювання в Першій київській гімназії, реальному училищі і, зрештою, – здійснення мрії всього життя – заснування власної рисувальної школи, яка проіснувала майже 25 років. Школу тривалий час підтримував меценат-мільйонер І. Терещенко. Серед її випускників були такі відомі художники як М. Пимоненко, М. Жук, Ф. Красицький, К. Малевич, В. Сєров.
Portret_Mykoly_Murashka
Портрет Миколи Мурашка роботи його племінника — Олександра Мурашка
***

***
Yankovsky
5 років із дня смерті Олега Івановича Янковського (1944-2009), російського актора, народного артиста СРСР. З 1973 року служив у Московському театрі «Ленком». Знімався у фільмах «Щит і меч», «Служили два товариші», «Дзеркало», «Ностальгія», «Звичайне чудо», «Той самий Мюнхаузен», «Мій ласкавий і ніжний звір», «Польоти уві сні та наяву» (Державна премія СРСР, 1987), «Крейцерова соната», «Анна Кареніна» та ін. Помер на 65 році життя після тривалої хвороби. Останньою роботою майстра стала роль митрополита Пилипа  у фільмі П. Лунгіна «Цар».
***

***
RayManzarek
Торік пішов із життя Рей Манзарек (1939-2013), американський музикант, продюсер, автор пісень, один із засновників (1965; разом із Джимом Моррісоном) легендарного гурту The Doors. Був одним із найвідоміших клавішників і музичних експериментаторів своєї епохи. Автор досить популярних мемуарів «Light My Fire: My Life with The Doors» (1998).
***

Джерело:
http://www.ukrinform.ua/ukr/news/tsey_den_v_istoriii_20_travnya_1939914
20.05.2014

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.