2014_6 червня

***
JournalDay4
День журналіста. Відзначається в Україні згідно з Указом Президента № 251/94 від 25 травня 1994 року щорічно в цей день, як професійне свято працівників засобів масової інформації.
***

***
Pushkin_y
У Росії – традиційний Пушкінський день, який відзначають з 1997 року. Також цього дня в ООН проводиться День російської мови. Рішення було ухвалене Департаментом громадської інформації Секретаріату ООН у 2010 році. Відзначається у день народження О.С. Пушкіна. Метою проведення днів шести офіційних мов ООН є розширення інформованості щодо історії, культури і розвитку кожної з мов ООН.
***

***
Swed_flag
Національне свято Королівства Швеції – День Шведського прапора (1523, 1809). Офіційно як національне свято відзначається з 1983 року. Свято пов’язане з двома історичними датами: 6 червня 1523 року Густав Еріксон, котрий очолив у 1521 антиданське народне повстання, був обраний королем Швеції під ім’ям Густав І Ваза; 6 червня 1809 року була прийнята нова конституція, що діяла до 1 січня 1975 р.
***

6 червня відбулося:

***
Everest1
90 років тому (1924) англійський альпініст Джордж Меллорі та його соратник Ендрю Ірвін першими у світі спробували підкорити найвищу вершину в Гімалаях – Еверест (Джомолунгма; 8848 м).

Everest5
***

***
Normandia
70 років тому (1944) з висадкою англо-американського повітряного і морського десанту в Нормандії (Франція) було відкрито другий фронт проти нацистської Німеччини (операція «Оверлорд»).
***

***
Diego_Velazquez
415 років від дня народження Дієго Веласкеса (1599-1660), іспанського живописця, одного з найяскравіших представників золотої доби іспанського живопису. Протягом майже сорока років був придворним живописцем короля Філіппа ІV, писав портрети самого короля, його дітей, оточення, карликів і блазнів, що розважали королівську родину; у нього лише декілька картин на релігійні й міфологічні теми (та й ті більше за назвою – «Кузня Вулкана», «Вакх», «Венера і Амур») і одне єдине історичне полотно – «Здача Бреди».

Життя митця було зосередженим подвигом служіння істині мистецтва. Він був придворним, але якщо за цим словом уявляти пишне, сите світське життя, то це аж ніяк не стосується Веласкеса. Він лише писав картини, а крім того, виконував різноманітні цілком ділові обов’язки. Наприклад, був завідувачем двірцевих приміщень (що його надзвичайно обтяжувало). Він був скромним, невибагливим і небагатим. Один з його біографів зазначає: «Цей наближений іспанського двору більш близький до злиднів Рембрандта, аніж до буржуазних розкошів Рубенса».

Іван Крамськой, який благоговів перед Веласкесом, говорив: «Смотрю на него и чувствую всеми нервами своего существа: этого не достигнешь, это неповторимо. Он не работает, он творит, так вот просто берёт какую-то массу и месит, и, как у Господа Бога, – шевелится, смотрит, мигает даже, и в голову не приходят ни рельеф, ни рисунок, ни даже краски, ничего». Це було сказано у ХІХ столітті. У ХХ – Ортега-і-Гассет у своєму блискучому нарисі про творчість Веласкеса зазначив наступне: «Ми схильні підозрювати у Веласкесі такі почуття і думки про життя, які для тогочасної людини є просто дивовижними. У його картинах є печаль, серйозність, суворість, що начебто засуджують будь-які веселощі. Цілком можливо, що саме ця грань його творчості могла б сьогодні зацікавити нові покоління художників, які так затято намагаються показати спідній бік килима, що називається життям». На пам’ятнику Веласкесу викарбовано два слова: «Живописцю істини».

Diego_Velazquez_064
***

***
Pushkin
215 років від дня народження Олександра Сергійовича Пушкіна (1799–1837), російського письменника, фундатора нової російської літератури. «Милый ангел! Ты спрашиваешь, что я делаю. Ничего путного, мой ангел. Однако дома сижу до четырех часов и работаю. В свете не бываю; от фрака отвык; в клубе провожу вечера… Хлопоты по имению меня бесят; с твоего позволения, надобно будет, кажется, выйти мне в отставку и со вздохом сложить камер-юнкерский мундир, который так приятно льстил моему честолюбию и в котором, к сожалению, не успел я пощеголять… Ты зовешь меня к себе прежде августа. Рад бы в рай, да грехи не пускают. Ты разве думаешь, что свинский Петербург не гадок мне? Что мне весело в нем жить между пасквилями и доносами? Ты спрашиваешь меня о «Петре»? идет помаленьку; скопляю матерьялы – привожу в порядок – и вдруг вылью медный памятник, которого нельзя будет перетаскивать с одного конца города на другой, с площади на площадь, из переулка в переулок. Тетка меня все балует – для моего рождения прислала мне корзину с дынями, с земляникой, клубникой – так что боюсь поносом встретить 36-ой год моей жизни. Покамест прощай, мой друг. У меня желчь, так извини мои сердитые письма» (З листа поета до дружини, Наталії Гончарової, 1834 рік).
***

***
LevitskiyVF
160 років від дня народження Володимира Фавстовича Левитського (1854–1939), українського історика народного господарства та економічної думки, академіка АН УРСР. Закінчив Новоросійський університет в Одесі (1878). Викладав політичну економію і поліцейське право у Харківському університеті (1893–1917). Професор Харківського сільськогосподарського інституту (1919–1930). Автор першого в Російській імперії підручника з економічної історії (1914), праць з політичної економії, історії народного господарства Росії, Франції та інших країн, а також з аграрного питання в Росії. В роки радянської влади досліджував питання історії народного господарства Стародавнього світу.
***

***
luka_kazky_230313
120 років від дня народження Луки Васильовича Дем’яна (1894–1968), українського письменника, збирача фольклору (збірки казок «Зачарована підкова», «Чарівне серце», «Казки»). Один із перших закарпатських письменників, який почав писати твори сучасною українською мовою. Разом із братом Іваном був засновником «Просвіти» у рідному селі Верхні Верецькі (нині Верхні Ворота Воловецького р-ну Закарпатської обл.).
***

***
I_Berlin
105 років від дня народження сера Ісайї Берліна (1909–1997), британського філософа, одного з видатних ліберальних мислителів ХХ ст. («пророк лібералізму», як його інколи називали), історика літератури. Професор Оксфордського університету. Автор збірок філософських есе «Чотири есе про свободу», «Дві концепції свободи», «Проти течії», «Їжак і лисиця», «Поняття і категорії»; чудових спогадів про зустрічі з російськими письменниками (Ахматовою та Пастернаком).

Народився І. Берлін в Ризі, в респектабельній і багатій єврейській родині. У 1920 році сім’я емігрувала до Великобританії, де юнак здобув гарну освіту, закінчивши Оксфорд (він був одним з перших єврейських емігрантів, кому це вдалося; з цієї нагоди від імені єврейської громади Британії його привітав головний рабин, а родина Ротшільдів запросила до себе на гостину в США). Деякий час він був учнем знаменитого Людвіга Вітгенштейна, але згодом обрав більш легку і популярну соціальну філософію та історію культури.

В 1941–1946 рр. Ісайя Берлін перебував на дипломатичній службі (в британських посольствах в США і СРСР). Його звіти з Вашингтона і Москви читав У. Черчілль і саме Берліну він довірив редагувати свої мемуари. Берлін гарно впорався з роботою, але мемуари політика йому не сподобалися. Після закінчення дипломатичної кар’єри очолював Британську академію, виступав з лекціями, викладав. Тема свободи була наскрізною в усіх його творах. «Маніпулюючи людьми, штовхаючи їх до цілей, які видимі нам, соціальним реформаторам, але не видимі їм, ми спілкуємося з ними як із безвільними об’єктами, а значить, – розтліваємо їх. І головне питання не в тому, у чиїх руках влада, а в тому, який її об’єм сконцентрований, адже необмежена влада у розпорядженні будь-кого, рано чи пізно когось знищить». «Мета політики – не досягнення якогось конкретного, статичного результату, а безкінечне пристосування до нових викликів життя і до нових потреб», – писав філософ.

I_Berlin2
***

Джерело:
http://www.ukrinform.ua/ukr/news/tsey_den_v_istoriii_6_chervnya_1944906
06.06.2014

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.