2014_11 – 12 червня

11 червня відбулося:

***
0611_UHVR
70 років тому (1944) в районі Самбора відбулись збори представників незалежницьких українських політичних сил, на яких була утворена Українська головна визвольна рада (УГВР). На зборах було також ухвалено тимчасовий устрій УГВР, політичну платформу і декларації принципів (Універсал); затверджено текст присяги вояка УПА, обрано бюро ради. Генеральний секретаріат ради вважався підпільним урядом України.

0611_UHVR_2
***

***
Otkrytoe Pismo Richard Strauss Postcard-1910
150 років від дня народження Ріхарда Штрауса (1864–1949), німецького композитора і диригента, члена АМ у Берліні. Представник експресіонізму і неокласицизму. Автор симфонічних поем «Макбет», «Дон Жуан», «Веселі витівки Тіля Уленшпігеля», «Дон Кіхот», опер «Саломея», «Електра».
***

***
0611_Kavabata
115 років від дня народження Ясунарі Кавабати (1899-1972), видатного японського письменника, лауреата Нобелівської премії з літератури (1968) «за майстерність розповіді, яка з надзвичайною чутливістю виражає сутність японської душі». Автор повістей «Країна снігу», «Тисяча журавлів», «Сплячі красуні», романів «Стогін гори», «Давня столиця», оповідань, есе.
0611_Kawabata_Yasunari_1946
Витончена простота – основна риса стилю Кавабати. Його творчість – це поєднання традицій давньої японської літератури (зокрема поезії хокку) з естетикою дзен, що заперечує розумове сприйняття світу і стверджує принцип природності й безпосередності. «Все моє життя – це пошук краси, і я буду продовжувати цей пошук до самої смерті», – сказав письменник у своїй Нобелівській промові. В творах Кавабати присутній легкий, ледь вловимий наліт суму, який японці називають словом «сабі», просвітленої печалі чи просвітленої самотності, яку відчуває кожна людина, котра почула беззвучний голос речей, і побачила те, що заховане від тривожного погляду того, хто не бачить виходу з лабіринту, тому що шукає його не в собі. До кінця власного життя Кавабата не розучився дивуватися, бачачи красу снігу, квітів, місяця, восени – кленового листя. Він знав істину: аби відчути лілію, якою вона є, треба «поєднати душу дитини, котра вперше побачила чарівну квітку, і душу Бога, котра знає про лілію все».
0611_Kawabata_ukr1
Українською мовою твори Кавабати вперше переклали в 1976 році (нині вони активно перевидаються), з’являються й нові переклади.
***

12 червня відбулося:

***
0612_kingsley
195 років від дня народження Чарлза Кінгслі (1819–1875), англійського священика, письменника і публіциста, представника «християнського соціалізму». Найвідоміші романи Кінгслі – «Гіпатія» та «Вперед, на Захід!», хоча його літературна й проповідницька спадщина складає 28 томів. Майже все своє життя він прослужив сільським священиком у Гемпширі. За чотири роки до смерті здійснив подорож до Вест-Індії, у 1873 році був призначений духівником королеви Вікторії. Твори Чарлза Кінгслі просякнуті гумором, позначені тонкою спостережливістю, сповнені щирого співчуття до знедолених і стражденних.
***

***
0612_Dykariv_M
160 років від дня народження Митрофана Олексійовича Дикаріва (1854–1899), вітчизняного фольклориста, етнографа. Розробив програми для збирання етнографічного і фольклорного матеріалів. Зібрав на Воронезькій землі та на Кубані багато російських і українських пісень, казок тощо, відомості про народні розваги, обряди, прикмети, народний календар. Етнографічно-фольклорну діяльність схвально оцінив І. Франко у своїй передмові до виданих ним «Посмертних писань Митрофана Дикарева з поля фольклору й міфології».
***

***
0612_I_Kyriy
90 років від дня народження Івана Івановича Кирія (1924–1998), українського письменника. Працював у пресі, видавництві «Молодь». Автор збірок повістей та оповідань «Ключі від щастя», «Листок з календаря», «Сліди під вікном», опублікував збірку гумористичних оповідань «Хитра штука закарлюка». Писав і для дітей («Як ми їздили в Каховку», «Пташкам літати в небі», «Вечеря для зайця», «Ровесники»). Автор повісті «Голодна весна», в якій письменник розповідає про трагічні події 1933 року, які він хлоп’ям пережив сам, коли чинили геноцид проти народу України.
0612_I_Kyriy1933
***

Джерело:
http://www.ukrinform.ua/ukr/news/tsey_den_v_istoriii_11_chervnya_1945830
11.06.2014
http://www.ukrinform.ua/ukr/news/tsey_den_v_istoriii_12_chervnya_1946096
12.06.2014

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.