2014_17 – 19 вересня

17 вересня відбулося:

***
0917_M_Maksymovych
180 років тому (1834) професора Михайла Олександровича Максимовича було затверджено на посаді ректора Київського університету св. Володимира.
***

***
0917_RCA_Fifth_Symphony
80 років тому (1934) фірмою RCA Victor була випущена перша грамплатівка (5-та симфонія Бетховена) 33 і 1/3 оберту за хвилину.
***

***
0917_occupy1
75 років тому (1939) війська Київського особливого військового округу перетнули східний кордон Польщі аби окупувати територію Західної України і Західної Білорусі. Радянський уряд мотивував вторгнення тим, що Радянський Союз вимушений «взяти під свій захист життя і майно українського і білоруського населення східних областей Польщі». Невдовзі було встановлено лінію розподілу між німецькими і радянськими військовими на території колишньої Польщі відповідно до секретного протоколу, підписаного разом з Договором про ненапад між Німеччиною і СРСР. Ось як про цю подію писав тодішній міфотворець Олексій Толстой в газеті «Известия»: «Спасение идет из СРСР. Грозная, суровая, непреклонная и великодушная – идет рабоче-крестьянская Красная Армия. Белорусы и украинцы видят, как за их счастье, за их свободу, за их трудовое имущество идут в бой без страха непоколебимые бойцы Красной Армии… Ради этой цели Красная Армия двинулась сегодня, затемняя небо стальными крыльями, потрясая землю бронемашинами, тяжелой поступью неисчислимых полков».
***

***
0917_M_Kotsiubynsky
150 років від дня народження Михайла Михайловича Коцюбинського (1864–1913), українського письменника і громадського діяча. Автор повістей «Тіні забутих предків», «Fata Morgana», численних оповідань, публіцистики. Навесні 1896 року М. Коцюбинський поїхав на філоксерні роботи до Криму разом з дружиною та сестрою. На початку вересня Віра Устимівна і Лідія Михайлівна  від’їхали у Вінницю, а Коцюбинський залишався на роботі в Алушті до 4 листопада. Мало чи не щодня він писав до дружини. «Добридень тобі, моя дружинонько!.. Сьогодні у нас свято, не ходили на роботу. Сливе цілий день просидів над морем. Тихо, сонячно. Повітря таке прозоре, що Демерджі здається от-от за плечима. Море синє, аж чорне, тільки білою піною б’є об берег. Свіжий вітер од моря зриває ту піну і кидає в обличчя дрібненькі бризки. На морі нині багато човнів під вітрилом, а над берегом літають голуби. Дуже гарно. Такі дні бувають тільки в Криму і то восени. Алушта опустіла. Лиш де-не-де стрінеш парочку, яку вже на другий день не побачиш: то переїжджі, мабуть. Дратують мене оті «парочки», заздрісно стає, хоч і чую, що це негарно, що недобре нарікати на свою долю, яка тільки на деякий час розлучила нас. Так що ж поробиш, коли розум з серцем не завжди живе у згоді...» (Лист М. Коцюбинського до дружини від 26 вересня 1896 року).
***

***
0917_Durdykivsky_2
140 років від дня народження Володимира Федоровича Дурдуківського (1874-1938), українського літературного критика і педагога. Був директором 1-ї української гімназії ім. Т.Г. Шевченка в Києві (за радянської влади – 1-ї української трудової школи ім. Т.Г. Шевченка). Входив до Центральної ради і уряду УНР. Один із засновників видавництва «Вік». Листувався з М. Коцюбинським, Л. Яновською, С. Єфремовим. У 1929 році був заарештований в результаті сфабрикованого процесу над т. з. Спілкою визволення України. Показовий судовий процес проходив у Харківському оперному театрі з 9 березня по 19 квітня. Згідно з рішенням суду Володимира Федоровича було засуджено до восьми років ув’язнення, але невдовзі він був помилуваний і в 1930 році випущений на волю. У 1937 pоці його знову заарештували за «антирадянську діяльність», тобто висунуто було ті самі звинувачення, за які його вже засуджували в 1929. За вироком «трійки» він був розстріляний 16 січня 1938 року.
***

***
0917_Reinhold_Messner_2012
70 років від дня народження Рейнгольда Месснера (1944), всесвітньо відомого італійського альпініста, підкорювача гірських вершин. Першим підкорив Еверест без кисневого балона і страховочних крюків (1980); перший у світі підкорювач усіх 14-ти восьмитисячних гірських піків. Здійснив перехід через Антарктиду без допомоги механізованих засобів пересування і собак. Про сходження на Еверест написав надзвичайно цікаву книгу «Кришталевий горизонт» (перекладена російською мовою в 1990 році). Є автором понад 70 книг присвячених темі альпінізму і не тільки.
***

18 вересня відбулося:

***
95 років тому (1919) у Києві, зайнятому денікінськими військами, почались арешти членів українських політичних партій. Цього ж дня у київській пресі з’явилось повідомлення про скасування, відповідно до циркуляра з Ростова, з вересня у київських школах предметів українознавства. Українська мова залишалась як необов’язковий предмет. Представникам української освіти було повідомлено, що українські школи можуть працювати, але вони не отримають державного фінансування. Оскільки українське військо є політичним ворогом білогвардійського режиму, влада відмовляється утримувати українську освіту.
***

***
95 років тому (1919) в усіх синагогах Києва відбулись панахиди по жертвах погромів. Після панахид проводився збір коштів на користь потерпілих.
***

***
85 років тому (1929) Запорізький завод «Комунар» випустив перший вітчизняний комбайн.
***

***
80 років тому (1934) Радянський Союз вступив до Ліги Націй.
***

***

0918_occupy2

75 років тому (1939) у містах і селищах УРСР було організовано багатолюдні зібрання на підтримку рішення РНК СРСР про введення Червоної армії до Польщі. У Києві, Харкові, Одесі, Миколаєві, Запоріжжі пройшли мітинги, збори, учасники яких приймали «одноголосні схвальні резолюції». У Києві в приміщенні АН УРСР відбулися збори: президент АН УРСР академік О. Богомолець запевнив, що «багатомільйонний український народ з ентузіазмом зустрів рішення уряду СРСР», директор Інституту історії АН УРСР С. Білоусов заявив: «Вітаємо дії нашого уряду, які є волею всього великого народу країни соціалізму».
***

***
0918_A_Horska
85 років від дня народження Алли Олександрівни Горської (1929–1970), української художниці, відомої діячки правозахисного руху 60-х років в Україні. «Якби ми уявили детально історію її життя – то була б повчальна повість про те, як художниця Алла Горська відкрила свою Україну, як шукала її жертовника і як поступово вчилася бачити головне у невидимому, докопуючись джерел, та в глибинах закопаного коріння, як вона дужими руками і ногами розгортала рясні килими декоративних квіточок, покликаних до життя лише на один сезон. Але як вона при цьому уміла гідно й незалежно йти своїм шляхом – і повно відчувати радість випробувань, праці і важкої борні за самоствердження! Її голос, її усмішка, її постать перекриває випадок сліпої трагедії, що обірвала її життя. Алла Горська буде випромінювати світло, буде вселяти присутність духу своїм ім’ям. То була рідкісна людина, що навіки залишається з нами, як рідна душа. В образі цілого десятиріччя вона височить білим привидом Доброго Духа, що втілює в собі сумління, гідність, поривання молодості і сяйво вільного людського обличчя, освітленого талантом і відданістю людям». (Євген Сверстюк)
***

19 вересня відбулося:

***
95 років тому (1919) група професорів Київського державного українського університету відвідала попечителя Київського учбового округу проф. Є. Спекторського. Йшлося про фінансове становище університету, повністю позбавленого державної допомоги. Було вирішено звернутись до Особливої наради з клопотанням, задля цього підготувати меморандум з відомостями про навчальний заклад, у якому на той час нараховувалося близько 2 тис. студентів та 100 викладачів.
***

***
95 років тому (1919) у приміщенні Другого міського театру відбулась вистава Товариства українських драматичних артистів «Запорожець за Дунаєм» за участю Панаса Саксаганського, Марії Литвиненко-Вольгемут та ін.
***

***

0919_German_Soviet1

75 років тому (1939) з Берліна до Москви прибула група німецьких офіцерів для обговорення і вирішення питання німецько-радянського військового співробітництва. Спільно з маршалами К. Ворошиловим і Б. Шапошниковим прибулі генерал Кьострінг, полковники Ашенбреннер і Крес підписали німецько-радянський протокол від 21 вересня 1923 року, відповідно до якого РСЧА 23 вересня повинна була зайняти звільнену німцями територію, просуватися на демаркаційну лінію до Вісли.

0919_German_Soviet
***

***
195 років від дня народження Олександра Івановича Павловича (19 вересня 1819, с. Шариське Чорне Бардіївського округу, Словаччина — 25 грудня 1900, Вишній Свидник, Словаччина), українського поета. Поет, громадський діяч, педагог, греко-католицький священик. Писав на Шаришському діалекті української мови та словацькою мовою.
***

Джерело:
http://www.ukrinform.ua/ukr/news/17_veresnya_tsey_den_v_istoriii_1973168
17.09.2014
http://www.ukrinform.ua/ukr/news/18_veresnya_tsey_den_v_istoriii_1973405
18.09.2014
http://www.ukrinform.ua/ukr/news/19_veresnya_tsey_den_v_istoriii_1973880
19.09.2014

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.