2014_21 – 25 листопада

21 листопада

1121_evromaidan
День Гідності та Свободи. Відзначається в Україні згідно з Указом Президента № 872 від 13 листопада 2014 року. Саме 21 листопада минулого року розпочались перші протести української громадськості у відповідь на рішення Уряду про призупинення процесу підготовки до підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.

21 листопада відбулося:

***
250 років тому (1764) указом російської імператриці Катерини ІІ в Україні було остаточно ліквідовано гетьманство. Лівобережна Україна підпорядковувалася Малоросійській колегії, що отримала назву «Другої». Колегія складалася з 4 російських офіцерів і 4 представників козацької старшини на чолі з П.О. Румянцевим. Відновлена колегія послідовно викорінювала залишки автономії й самоуправління в Україні. У 1775 році вона відмінила поділ Малоросії на полки, а 1783 самі козацькі полки було перетворено на регулярні частини російської армії. На основі лівобережних та південних українських земель були утворені Київське, Чернігівське та Новгород-Сіверське намісництва, підпорядковані безпосередньо урядові в Петербурзі. Згодом до них приєдналися Харківське й Катеринославське намісництва.

Так було покінчено з автономією Лівобережної України. Малоросійську колегію було ліквідовано царським указом у 1786 році, оскільки на Україну поширили систему губернського управління Російської держави. В лютому 1764 року, за вісім місяців до скасування гетьманства, Катерина ІІ писала у таємній записці князю Олександру Вяземському з нагоди його призначення на посаду генерал-прокурора Сенату: «Малая Россия, Лифляндия и Финляндия – суть провинции, которые правятся конфирмованными им привилегиями: нарушить оные все вдруг весьма непристояно б было, однакож и называть их чужестранными, и обходиться с ними на таком же основании есть больше, нежели ошибка, а можно назвать с достоверностию глупостию. Сии провинции, также и Смоленскую, надлежит легчайшими способами привести к тому, чтоб они обрусели и перестали бы глядеть как волки в лесу. Когда же в Малороссии гетмана не будет, то должно стараться, чтоб навек и имя гетманов исчезло».
***

***
1121_Voltaire
320 років від дня народження Вольтера (справж. – Марі Франсуа Аруе, 1694 – 1778), французького письменника, філософа-просвітителя, історика, енциклопедиста. Можна сказати, що ХVІІІ століття – це століття Вольтера. Він був першим поетом Франції, першим драматургом (написав 54 п’єси), істориком, філософом. Він був володарем дум, він збурював усталені норми та звичаї. «Не бійтеся думати самостійно!», – звертався він до співвітчизників, закликаючи їх повставати проти будь-яких нав’язаних догм.

Його обожнювали або ненавиділи. Байдужих не було. Найхарактерніша риса творчості Вольтера – дотепна іронія, сарказм. Сарказмом, іронічним скептицизмом та цинізмом, за словами Івана Франка, пройняті його дотепні епіграми, шаржі, каламбури. «Он наводнил Европу прелестными безделками, в которых философия заговорила общедоступным и шутливым языком», – писав про нього Пушкін, а ще називав «пронырливым и смелым». Характеристика надзвичайно влучна (варто лише подивитися на портрет Вольтера). «Мечіть стріли, не показуючи рук», – на схилі віку повчав Вольтер своїх молодих однодумців. Йому це вдавалося як нікому іншому: майже всі короновані особи схилялися перед ним у реверансі. Серед гучних імен король Пруссії Фрідріх ІІ, папа  Бенедикт ХІV, російська імператриця Катерина ІІ, та й Людовік ХV, хоча й ненавидів Вольтера, але все ж таки терпів. Вольтера не чіпали, проте діставалося його шанувальникам. Один із його читачів, майже хлопчик, дев’ятнадцятилітній Де ла Бар, у 1766 році був страчений за безбожництво: прямим доказом слугував знайдений у нього «Філософський словник» Вольтера…

Помер видатний просвітитель на 84 році життя. Його останки вивезли з Парижа в ніч на 1 червня 1778 року, таємно, у великому поспіху (церковна влада заборонила офіційну церемонію похоронів). 11 липня 1791 року вони були урочисто повернені в столицю і поховані в Пантеоні.  Саме Вольтерові належать висловлювання, які добре відомі нам і сьогодні: «Якби Бога не було, його варто було б вигадати», «Кращий уряд той, за якого усі підкоряються лише законам», «Всі жанри гарні, крім нудного», «Людина народжується не для спокою… Кожен повинен обробляти свій сад… Робота відганяє від нас три великих зла: нудьгу, порок і бідність». У книгах «Історія Карла ХІІ» та «Історія Росії за Петра Великого» філософ згадував про Україну. Особиста бібліотека Вольтера (6902 томи й рукописи) зберігається в Петербурзі в Державній публічній бібліотеці ім. М.Є. Салтикова-Щедріна.
***

22 листопада

1122_memory_golodomor
День пам’яті жертв голодоморів. Відзначається в Україні згідно з Указом Президента № 1310/98 від 26 листопада 1998 року. До зміни (№ 431/2007 від 21 травня 2007 року) мав назву «День пам’яті жертв голодомору та політичних репресій». Відзначається у четверту суботу листопада.

22 листопада відбулося:

***
260 років від дня народження Федора Петровича Мойсеєнка (1754–1781), першого українського вченого-мінералога. Народився в Лебедині (тепер Сумщина). Закінчив гімназію й університет при Петербурзькій академії наук, навчався у Фрейбурзькій гірничій академії в Саксонії (1776–1779). У 26 років став викладачем Берг-колегії у Петербурзі, яка пізніше була реорганізована на Гірничий інститут. Автор наукових праць з мінералогії. Розробив класифікацію з мінералів, що містять олово, вказав на деякі розшукові ознаки олов’яних руд. Уперше висловив припущення про наявність олова на Уралі й у Сибіру. Його (разом з Михайлом Ломоносовим) вважають основоположником динамічного напряму в мінералогії.
***

***
1122_Berenshtam
175 років від дня народження Вільяма Людвіговича Беренштама (1839-1904), українського громадського діяча, педагога, археолога. Діяч київської української громади. Брав участь в організації недільних шкіл. Автор праць з археології, історії української культури.
***

23 листопада відбулося:

***

1123_orange

10 років тому (2004) Центральна виборча комісія під орудою Сергія Ківалова оголосила Віктора Януковича, за якого начебто проголосувало 49,46% виборців Президентом України. МЗС Російської Федерації одразу ж оприлюднило заяву, що вибори в Україні проведено згідно із законодавством, вони є вільними і легітимними, а президент Росії Володимир Путін привітав Віктора Януковича з перемогою. Натомість Всесвітній конгрес українців визнав Президентом України Віктора Ющенка, про що заявив президент конгресу Аскольд Лозинський. Цього ж дня кандидат в президенти України Віктор Ющенко заявив про недовіру Центральній виборчій комісії. Початок Помаранчевої революції.
***

***
1123_Skaletsky
115 років від дня народження Родіона Андрійовича Скалецького (1899-1984), українського композитора, хорового диригента, фольклориста, педагога. Один із популярних самодіяльних композиторів Вінниччини. Послідовник Миколи Леонтовича. Автор майже 600 оригінальних музичних творів. Народився на Вінниччині, навчався в Одеському інституті народної освіти. Працював учителем історії, мови і літератури, співів у трудшколах, профшколах, технікумах, робфаках, керував хорами. В’язень сталінських таборів. Під час ув’язнення змушений був писати бадьорі революційні пісеньки, зокрема, написав навіть «Марш ГПУ», присвячений десятиліттю створення цієї організації. Повернувшись на батьківщину, Скалецький знову повернувся до викладання. З 1964 по 1969 рік працював методистом кабінету музики Вінницького обласного інституту післядипломної освіти педагогічних працівників. Значна частина культурної спадщини митця зберігається в Бершаді (батьківщина композитора) в районному краєзнавчому музеї. У Вінниці є вулиця, названа ім’ям Родіона Скалецького.
***

***
1123_R_Savytsky
110 років від дня народження Романа Януарійовича Савицького (1904-1974), українського самодіяльного композитора, педагога. Випускник Львівського університету. Викладав історію в приватній гімназії в Станіславові (Івано-Франківськ). У вересні 1939 року (після приєднання Західної України) гімназія, де працював Савицький, була реорганізована в середню школу, а Романа Януарійовича призначили її директором. У 1950-1960-х роках Савицький учителював переважно по селах, викладав історію, був завучем, директором шкіл у селах Стрийського району. Перша збірка пісень композитора з’явилась у 1973 році. Найвідоміша його пісня – «Гуцулка Ксеня» (хоча, за іншою версією творцем цієї надзвичайно популярної пісні-танго є композитор, диригент, педагог і музично-громадський діяч Ярослав Барнич). Крім того, Роман Савицький є автором популярних пісень: «Лелеки», «Червоні маки», «Квітка з полонини», «Розлука», «Ох, люба мамо» та ін.
***

***
1123_Abashydze
105 років від дня народження Іраклія Віссаріоновича Абашидзе (1909-1992), грузинського поета і громадського діяча, академіка АН Грузинської РСР. Перекладач творів Т. Шевченка.
***

24 листопада відбулося:

***
290 років від дня народження Андрія Андрійовича Рачинського (1724-1794), українського музиканта, диригента. Був регентом капели Львівського архієпископа Л. Мелецького. В 50-х роках ХVІІІ ст. очолював придворну капелу (до 40 співаків-кріпаків) гетьмана Лівобережної України Кирила Розумовського. З 1763 року – новгород-сіверський сотник, пізніше – камер-музикант при дворі Петра ІІІ в Петербурзі. Писав духовну музику, обробляв народні пісні. Син Андрія Рачинського Гаврило також був відомим музикантом.
***

***
1124_Lotrek
150 років від дня народження Анрі Тулуз-Лотрека (1864-1901), французького графіка і живописця. Співець бурхливого й звабливого життя нічного Парижа кінця ХІХ століття, літописець доби розквіту Монмартра. За походженням належав до французької аристократії – народився в графській родині, його повне ім’я – Анрі-Марі-Раймон де Тулуз-Лотрек де Монфа.

Безтурботне щасливе дитинство закінчилось для Анрі в 14 років – він зламав шийку стегна, а невдовзі знову травмувався. Відтоді обидві ноги перестали рости, й він став калікою зі зростом 137 см. «Подумати лише! Я б ніколи не навчився так малювати, якби мої ноги були довшими», – зауважив якось митець. Батьки схвально поставились до захоплення сина малюванням. У 20 років у нього була власна студія на Монмартрі й він з головою поринув у богемне життя. Танцівниці кабаре, повії в нічних забігайлівках навіть не підозрювали, що перед ними справжній граф, ще й до того ж відомий художник. Для них він був мсьє Анрі, «свій хлопець», майже брат. Та й він почувався напрочуд гармонічно в цьому середовищі циркачів, дрібних шахраїв, повій і волоцюг – дотепний каліка, у якого водяться грошенята. Тут ніхто не звертав на його каліцтво уваги, не тицяв пальцем, не перешіптувався за спиною й не висловлював фальшивих співчутливих слів. Він був одним із багатьох таких самих потвор, рівним серед рівних.

Утім, досить швидко він опустився, почав багато пити, й останній період його життя з яскравого фарсу перетворився в трагедію. Здоров’я було підірване, організм виснажений. Блискуче почуття гумору й сонячне життєлюбство змінилися агресією й тривожним неспокоєм, а полотна втратили притаманний їм тонкий ліризм. У 30 років Анрі був вкрай хворою й виснаженою людиною. Він не міг спати, та навіть і вдень його переслідували галюцинації. До того ж додався сифіліс. Художника помістили до психіатричної клініки. Люблячі батьки опікувалися своїм талановитим, але таким нещасливим сином й гадали, що новітні методи лікування допоможуть йому хоч трохи поправити здоров’я. Втім, із лікарні він утік, й попри хворобу створив цикл прекрасних робіт, присвячених цирку («Цирк Фернандо», 1888, Чикаго). Останні роботи Тулуз-Лотрека – похмурі й меланхолійні. Помер художник 37-річним на початку вересня 1901 року від інсульту на руках своєї матері в родовому маєтку Мальромс неподалік Бордо.
1124_Lotrek_pict
***

***
1124_Myhaylo_Hrushevskiy
80 років з дня смерті Михайла Сергійовича Грушевського (1866-1934), українського історика, організатора науки, політичного і державного діяча. У радянських (та й не тільки радянських) енциклопедіях і словниках датою смерті Михайла Грушевського значилося 25 листопада 1934 року, хоча насправді вчений помер 24 листопада. Завідувачка Історико-меморіальним музеєм Михайла Грушевського Світлана Михайлівна Панькова зауважує з цього приводу: «Гадаю, що плутанина виникла після того, як у газеті «Правда» з’явився некролог, у якому смерть Грушевського була датована 25 листопада. Тому фахівці донедавна були впевнені, що Михайло Сергійович помер саме цього дня. Коли ж ми почали працювати з архівами, я виявила телеграму, яку з Кисловодська у Київ своєму дядькові Олександру відправила донька Грушевського Катерина. Текст був лаконічним: «Отец умер, едем в Киев». Телеграма була датована 24 листопада… Згодом була опублікована медична картка, де зазначалась дата його смерті. Зокрема, в копії історії хвороби написано: «Сердечная слабость нарастает, температура ниже нормы. Пульс 120, едва прощупывается. Сознание помрачено. В 2 часа дня смерть при нарастании сердечной слабости». Запис зроблено 24 листопада 1934 року. Його тіло із запізненням на декілька годин привезли в Київ 28-го. Цілком імовірно, що у тій метушні ніхто навіть і не намагався вияснити точний день його смерті».
***

***
1124_Bereznyak
Торік пішов із життя Євген Степанович Березняк (1914-2013), радянський розвідник, учасник підпільної розвідгрупи «Голос», Герой України (2001), полковник у відставці; прототип семеновського «Майора Вихра». У 1944–1945 рр. був керівником групи військових розвідників «Голос», що діяла в районі Кракова. Майже все своє життя Є.С. Березняк присвятив педагогіці. Спочатку працював сільським учителем, потім став директором школи, а незадовго до війни його було призначено завідувачем Львівського міського відділу народної освіти. Після закінчення Великої Вітчизняної війни 30 років працював у Міністерстві освіти. Автор понад 100 наукових праць, зокрема монографій: «Шляхи розвитку освіти на Україні», «Керівництво роботою школи»; книг-спогадів: «Я – голос», «Операция «Голос»».
***

25 листопада відбулося:

***
1125_Tillo
175 років від дня народження Олексія Андрійовича Тілло (1839-1899/1900), російського географа, картографа і геодезиста, генерал-лейтенанта, члена-кореспондента Петербурзької АН. Склав гіпсометричні карти Європейської Росії, визначив довжину головних річок Росії, а також різницю рівнів Каспійського та Аральського морів. Автор праць з питань геодезії, гіпсометрії, земного магнетизму (склав перше зведення всіх магнітних визначень на території Росії) та метрології. Родом з Київщини.
***

***
1125_Carl-Benz
170 років від дня народження Карла Фрідріха Бенца (1844-1929), німецького інженера-техніка, винахідника, одного з піонерів автомобілебудування. В 1885 році збудував перший у світі автомобіль Benz (зберігається в Мюнхені).
***

***
155 років від дня народження Євгена Юліановича Горницького (1859-1913), українського письменника.
***

***
1125_Kalynovych
125 років від дня народження Івана Титовича Калиновича (1884-1927), українського бібліографа, видавця, перекладача, політичного діяча.
***

***
1125_Yorysh
115 років від дня народження Володимира Яковича Йориша (1899-1945), українського композитора і диригента, заслуженого артиста УРСР. У 1928-1931 рр. – головний диригент Першої пересувної української опери. З 1931 року – диригент Дніпропетровського, з 1934 – Київського театрів опери та балету.
***

Джерело:
http://www.ukrinform.ua/ukr/news/21_listopada_tsey_den_v_istoriii_1993616
21.11.2014
http://www.ukrinform.ua/ukr/news/22_listopada_tsey_den_v_istoriii_1993928
22.11.2014
http://www.ukrinform.ua/ukr/news/23_listopada_tsey_den_v_istoriii_1993960
23.11.2014
http://www.ukrinform.ua/ukr/news/24_listopada_tsey_den_v_istoriii_1993962
24.11.2014
http://www.ukrinform.ua/ukr/news/25_listopada_tsey_den_v_istoriii_1994594
25.11.2014

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.