2014_6 – 10 грудня

6 грудня

1206_ukr_army
День Збройних сил України. Відзначається в Україні згідно з Постановою Верховної Ради № 3528-ХІІ від 19 жовтня 1993 року, щорічно в цей день.

1206_Finland1
Національне свято Фінляндської РеспублікиДень незалежності. Цього дня у 1917 році фінський парламент проголосив незалежність Фінляндії, яка з 1809 року входила до складу Російської імперії.

1206_Finland2  1206_Finland3

6 грудня відбулося:

***
145 років тому (1869) в Катеринославі (нині Дніпропетровськ) було пущено в дію водогін.
***

***
160 років від дня народження Іларія Михайловича Огоновського (1854-1929), українського філолога і педагога. Після закінчення Львівського університету працював викладачем гімназії у Львові. Автор досліджень: «Про вплив Ізая на промови Демосфена», «Про ІV еклогу Віргілія»; написав «Методичну граматику…», уклав «Словар до Гомерової Одіссеї і Ілліади».
***

***
1206_Oghloblin
115 років від дня народження Олександра Петровича Оглоблина (1899-1992), визначного українського історика, історіографа і археографа, громадського діяча. Педагогічну і наукову працю О.П. Оглоблин розпочав у 1919 pоці: викладав у різних школах і вищих навчальних закладах, зокрема у Київському університеті. Саме тут розкрився його педагогічний і дослідницький талант. Близько 20 років (з перервою) вчений віддав цьому вишу. У 1921-1941 роках викладав у Київському інституті народної освіти. У 1922 році одержав професорське звання, а після захисту у 1926 році дисертації, першим з вітчизняних істориків був удостоєний наукового ступеня доктора історії української культури. У 1930-1931 роках ученого арештували органи ДПУ, піддали нищівній критиці за буржуазно-об’єктивістські погляди. Під час німецької окупації на прохання української громади був головою Київської міської управи (1941, вересень-жовтень). З 1944 року в еміграції (Прага, Мюнхен). У 1951 році переїхав до США, де брав активну участь у діяльності місцевої української громади. Заснував і очолив Українське генеалогічне товариство (1963) та Українське історичне товариство (1965). У 1968-1970 рр. – професор історії Гарвардського університету, був президентом Української Вільної Академії Наук (1970-1989). У США видав ряд монографій. Загалом є автором близько 1000 наукових праць («Гетьман Іван Мазепа та його доба», «Українська історіографія, 1917-1956», «Історія української промисловості»). Одним із його учнів є відомий сучасний історик Орест Субтельний. Тривалий час учений досліджував період національної революції середини XVII ст. О.П. Оглоблін дотримувався думки, що за Хмельниччини перемогла концепція козацької держави. Добу Івана Мазепи розглядав як час відродження України, а самого гетьмана вважав українським державцем, який хотів реалізувати другу Хмельниччину. Вчений обґрунтував положення про те, що ідея української козацької держави після ліквідації Гетьманщини не вмерла. Одним із перших розшифрував анонім старшинсько-козацького твору «Літопис Самовидця».
***

7 грудня
1207_Spitak
У Вірменії День пам’яті жертв землетрусу 1988 року. Тоді були зруйновані повністю або частково 406 населених пунктів, у тому числі міста Спітак, Ленінакан і Степанаван; загинули понад 25 тис. людей, майже 530 тисяч залишились без житла.

7 грудня відбулося:

***
95 років тому (1919) залишки українських армій були інтерновані поляками до табору у Ланцуті.
***

***
80 років тому (1934) була опублікована постанова РНК СРСР про скасування карткової системи на хліб, борошно, крупу.
***

***
1207_Poltava_aeroport
30 років тому (1984) введено в дію новий пасажирський термінал в аеропорту «Полтава». Аеровокзальний комплекс площею 214 га і злітною смугою довжиною 2,55 км міг приймати літаки масою до 64 тонн. Востаннє рейсові літаки з аеропорту «Полтава» відправляли (й приймали) в 1998 році; на сьогодні аеропорт знаходиться у напівзанедбаному стані й приймає тільки чартерні рейси (урядові делегації, футбольні команди).
***

***
1207_Sigurdsson
135 років з дня смерті Йоуна Сігурдссона (1811-1879), ісландського політичного діяча й історика, одного з лідерів національно-визвольного руху Ісландії. Упродовж тривалого часу мешкав у Данії, де вів активну політичну діяльність; усіляко допомагав співвітчизникам (письменникам, художникам). Його вважають неформальним лідером ісландців у боротьбі за державну незалежність. Автор ісландської конституції (1874). День проголошення незалежності Республіки Ісландія відзначається в день народження Сігурдссона – 17 червня.
***

8 грудня відбулося:

***
100 років тому (1914) відбувся Фолклендський бій – одне з найбільших морських бойовиськ Першої світової війни. Біля Фолклендських островів британці потопили більшу частину німецької східно-азійської ескадри під командуванням адмірала графа Максиміліана фон Шпеє. З німецьких кораблів врятувався лише крейсер «Дрезден» (завдяки потужним турбінам і туману). Він утікав від переслідувачів аж до березня  1915 року й був затоплений у бухті острова Робінзона Крузо. Цікавий факт: на «Дрездені» служив офіцер розвідки Вільгельм Канаріс, якого разом з іншими членами команди інтернували у Чилі. Він утік, але згодом повернувся в Німеччину, де очолив гітлерівську воєнну розвідку – абвер. На Фолклендах 8 грудня є святковим днем. Щороку тут проходять військовий парад і урочисті з нагоди чергової річниці тієї битви.
***

***
40 років тому (1974) у Греції відбувся референдум, під час якого переважна більшість населення країни висловилась за республіканську форму правління.
***

***
1208_Russian-Belarusian_Union
15 років тому (1999) президенти Російської Федерації та Білорусі Б.М. Єльцин і О.Г. Лукашенко підписали в Москві Договір про створення Союзної держави Росії та Білорусі.
***

***
1208_UNASUR
10 років тому (2004) у м. Куско (Перу) підписана Декларація про створення Південноамериканського співтовариства націй.
***

***
1208_Hnidych
130 років від дня народження Павла Олександровича Гнєдича (1884 – рік смерті невід.), українського фольклориста. Навчався в Харківському політехнікумі, закінчив Московський університет. Викладав у гімназії в Кобеляках. Під час Першої світової війни перебував на фронті. Дальша доля невідома. В 1912–1914 роках записав на Полтавщині близько 2000 українських народних обрядових і необрядових пісень, оповідей, казок, легенд, оповідань тощо. Записи Гнєдича широко використовувалися в фольклорних збірниках радянського часу.
***

***
125 років від дня народження Євгена Антоновича Золотаренка (1889–1955), українського актора, народного артиста УРСР. Театральну діяльність почав у 1918 році. Працював в Українському драматичному театрі ім. М.К. Заньковецької (1925-1936; Дніпропетровськ, Запоріжжя та ін.), Полтавському українському музично-драматичному театрі (1937-1955). Серед найкращих ролей: Возний («Наталка Полтавка» Котляревського),  Омелько («Мартин Боруля» Карпенка-Карого), Черевик («Сорочинський ярмарок» за Гоголем), Хлопов («Ревізор» Гоголя).
***

***
1208_Zholtovsky
110 років від дня народження Павла Миколайовича Жолтовського (1904-1986), українського мистецтвознавця, доктора мистецтвознавства, лауреата Державної премії УРСР. Наукові інтереси вченого були неподільно пов’язані з музейництвом, колекційно-експедиційною роботою. За понад 60 років своєї трудової діяльності Павло Жолтовський обстежив усю Україну, побував на Кавказі, в Білорусі, Росії, зорганізував понад 200 експедицій і наукових відряджень. Останні наукові експедиції вченого пов’язані з Волинню. У 1980-1985 роках працював науковим консультантом експедицій Волинського краєзнавчого музею з виявлення, обліку та збору цінних історичних і мистецьких пам’яток. Таким чином, було створено збірку сакрального мистецтва (ікони, скульптура, дерев’яне різьблення, металопластика тощо) у Волинському краєзнавчому музеї. До музею було зібрано понад 1000 експонатів, які характеризують мистецтво України XVI–XIX століть. Як науковий керівник проводив першу атрибуцію виявлених пам’яток, працював над маршрутом експедиції, допомагав у веденні документації, читав лекції, проводив бесіди з науковими співробітниками.

Внаслідок багаторічного експедиційного обстеження надзвичайно потерпілого середньовічного живопису на волинській землі Жолтовський не тільки врятував багато унікальних пам’яток, а й обґрунтував гіпотезу про волинську ікону як регіонально-самобутнє явище в українському малярстві XV–XVII ст. Був єдиним українським ученим радянських часів, який виявив відвагу, попри антисемітизм влади, писати та видавати наукові праці, присвячені єврейському церемоніальному мистецтву України. Деякі з них опубліковані, зокрема, у часописах «Декоративное искусство СССР» та книзі «Художнє лиття на Україні. XIV–XVIII ст». (Київ, 1973). Відомо, що саме завдяки його зусиллям безліч творів єврейського мистецтва були врятовані від знищення: збираючи церемоніальні прикраси стародавніх синагог на звалищах Галичини, він переховував їх у запасниках Музею етнографії та народного промислу у Львові.
***

***
1208_Yuschenko-Rvachova
95 років від дня народження Катерини Логвинівни Ющенко-Рвачової (1919-2001), видатного українського вченого-математика, спеціаліста з програмного забезпечення комп’ютерів, члена-кореспондента НАН України, заслуженого діяча науки і техніки, першої в СРСР доктора фізико-математичних наук, якій цей ступінь присуджено за роботи з програмування. Її ім’я стоїть поруч із В. Глушковим у першому ряду засновників Інституту кібернетики, з яким вона назавжди пов’язала своє життя. Катерина Ющенко мала 5 авторських свідоцтв, нею розроблено вісім державних стандартів України. Вона – автор понад 200 наукових праць, у тому числі 23 монографій і навчальних посібників. Частина з них вийшла двома-трьома виданнями й перекладена за кордоном – в Німеччині, Чехії, Угорщині, Франції, Данії тощо. Вона запропонувала одну з перших у світовій практиці мов програмування – Адресну мову – перше фундаментальне досягнення київської школи теорії програмування, випередивши створення перших таких мов програмування , як ФОРТРАН (1958), КОБОЛ (1959) і АЛГОЛ-60 (1960).  Лауреат двох Державних премій України, академічної премії ім. В. Глушкова.
***

***
1208_George_Boole
150 років з дня смерті Джорджа Буля (1815-1864), англійського математика і логіка, одного з засновників математичної логіки.
***

***
1208_J_Stadnyk
60 років з дня смерті Йосипа Дмитровича Стадника (1876-1954), українського актора, режисера, педагога і перекладача, корифея українського театру. На час першої світової війни у Галичині було близько 400 мандрівних артистів. Йосип Стадник був директором, адміністратором, режисером, перекладачем, автором, видавцем, білетером, художнім керівником. Все, що було в світовій літературі нового й демократичного, він перекладав і виводив на сцену. На стадниківські вистави приходили всі – українці, поляки, євреї, всі знаходили для себе відповідний репертуар. Трупа Стадника об’їздила з виставами всю Галичину. Це було справжнісіньке «життя на фірах». Артисти, театральний реквізит – все містилося на 28 фірах. Інколи у дорозі доводилося проводити по декілька тижнів (приміром, аби дістатися з Кам’янця-Подільського до Перемишля, чи то до Львова). У 1939 році Стадник був призначений художнім керівником Державного українського драматичного театру імені Лесі Українки у Львові. З 1944 до 1947 року Стадник працює режисером у «Театрі мініатюр» у Львові. Помер він на 78 році життя у Львові. Софія Стечинська-Стадникова, дружина режисера, згадувала: «Йосип був з нами (після повернення з тюрми). Раптом щось підійшло під груди як камінь… і скоро помер. Пам’ятаю останню ніч – я сиділа коло нього, ми згадували нашу молодість, працю в театрі, і він немов ожив, а вранці я прилягла, і мене змінила Зонця. В котрийсь час вбігла і закричала. «Мамо, тато помер!» На похороні я не була – нога в ранах. Коли актори винесли тіло – сонце яскраво засвітило, стало тепло і ясно (то був грудень), сама природа виряджала великого артиста і режисера на вічний спокій…» Подружжя Стадників прожило разом 52 роки. Одружилися ще у 1902 у Дрогобичі. Молодій на той час ледве виповнилося 15 років, а молодому було 26. Варто ще зазначити, що учнями Йосипа Стадника були Амвросій Бучма, Мар’ян Крушельницький, Євген Коханенко, Ярослав Геляс. Діти Стадників – Ярема та Стефа також присвятили своє життя театру.
***

***
1208_Chelomey
30 років з дня смерті Володимира Миколайовича Челомея (1914-1984), радянського вченого в галузі механіки, конструктора ракетної техніки, академіка АН СРСР, двічі Героя Соціалістичної Праці. Під його керівництвом були розроблені проекти штучних супутників Землі «Протон», «Політ», орбітальних станцій типу «Салют». Випускник Київського авіаційного інституту.
***

***
1208_M_Livytsky
25 років з дня смерті Миколи Андрійовича Лівицького (1907-1989), українського громадсько-політичного діяча, президента УНР в екзилі (1967-1989). Син А.М. Лівицького. Був секретарем делегації уряду УНР при Лізі Націй у Женеві, керував філією Українського Пресового Бюро. Автор багатьох статей на суспільно-політичну тематику.
***

9 грудня відбулося:

***
1209_BattleofAyacucho
190 років тому (1824) відбулась знаменита битва біля Аякучо – остання велика битва в період Війни за незалежність іспанських колоній в Америці 1810–1826 років, яка поклала край іспанському пануванню в Америці.
***

***
1209_500000-1994
20 років тому (1994) Національний банк України випустив в обіг купон багаторазового використання номінальною вартістю 500 тис. українських крб.
***

10 грудня відбулося:

***
1210_M_Hrushevsky1914
100 років тому (1914) у Києві було заарештовано Михайла Грушевського, який щойно повернувся зі Львова через Угорщину, Австрію, Італію. До лютого 1915 року вчений перебував у Лук’янівській в’язниці під слідством, а потім його було заслано до Симбірська.
***

***
90 років тому (1924) ВУЦВК і РНК УСРР прийняли постанову «Про ліквідацію неписьменності серед допризовників і червоноармійців змінного складу терчастин». На командування УВО покладалося завдання ліквідації неписьменності допризовників шляхом проведення з ними обов’язкових занять перед призовом до РСЧА. Для допризовників і червоноармійців терчастин змінного складу, що не бажали відвідувати заняття лікнепу, встановлювалася кримінальна відповідальність за ст. 81 прим. Карного кодексу.
***

***
50 років тому (1964) українська преса повідомляла, що журі Другого міжнародного фестивалю танцю, який проходив у Парижі, присудило Велику премію Парижа артистам Київського театру опери та балету ім. Т. Шевченка І. Лукашовій та В. Парсєгову за виконання па-де-де з балету «Есмеральда». Найкращою трупою на фестивалі визнано артистів Київського театру, який нагороджено премією «Золота зірка».
***

***
1210_howard-m-temin
80 років від дня народження Говарда Мартіна Теміна (1934-1994), американського вірусолога, лауреата Нобелівської премії з медицини (1975 р.; спільно з Д. Балтімором). Досліджував взаємодію онкогенних вірусів з нормальними клітинами. Відкрив фермент, що забезпечує передавання генетичної інформації від РНК до ДНК. Сформулював теорію провірусу.
***

***
1210_M_Verbytsky
105 років з дня смерті Миколи Андрійовича Вербицького (1843-1909), українського письменника. За участь у студентському русі був виключений з Київського університету; навчався в Петербурзькому університеті, звідки теж був виключений; у 1864 році закінчив Київський університет. Брав участь у виданні рукописного журналу «Помийниця» Київської громади. Через «неблагонадійність» Вербицького було вислано з України, куди він повернувся більш як через 30 років. Викладав у гімназіях Полтави, Чернігова, Рязані, Орла. Був учителем М. Заньковецької, Л. Андрєєва. Друкувався в українській пресі. Написав ряд оповідань та нарисів з мисливського життя, які друкувалися у спеціальних періодичних виданнях («Природа и охота», «Семья охотников» та ін.).
***

Джерело:
http://www.ukrinform.ua/ukr/news/6_grudnya_tsey_den_v_istoriii_1998685
06.12.2014
http://www.ukrinform.ua/ukr/news/7_grudnya_tsey_den_v_istoriii_1998691
07.12.2014
http://www.ukrinform.ua/ukr/news/8_grudnya_tsey_den_v_istoriii_1998696
08.12.2014
http://www.ukrinform.ua/ukr/news/9_grudnya_tsey_den_v_istoriii_1999453
09.12.2014
http://www.ukrinform.ua/ukr/news/10_grudnya_tsey_den_v_istoriii_1999842
10.12.2014

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.