«Кант – лох» і «велика російська культура»

150323_Kanthausen_ruine_1
Виявляється, під оглядом надбань і цінностей великої російської культури Майдан 2013-14 років виглядав вельми паскудно і не мав нічого спільного зі свободою. Виявляється, «саме Майдан отруїв нашу країну». Виявляється, зараз головна проблема інтелектуалів України в тому, щоб «відійти від Майдану». І просто жити «з чистого листа», не звертаючи на минуле увагу.

Про це я прочитав у статті одного досить відомого київського філософа, надрукованій, ясна річ, у московському філософському журналі. Й одразу після цього «надихаючого» читання потрапила мені на око інформація на сайті московської ж інформагенції. Якраз про «велику російську культуру», тільки не в ефемерній уяві київського філософа, а в її реальному бутті.

Виявляється, у Калінінградській області РФ невідомі особи осквернили будинок, у якому колись три роки жив уславлений німецький філософ Іммануїл Кант. Ці особи за допомогою балончиків з фарбою обписали й обмалювали стіни будинку всередині і зовні, на фасаді залишили великий напис: «Кант – лох», а на додачу запалили траву поблизу споруди.
150323_Kanthausen_ruine_2
Інакше кажучи, діяли не якісь там п’яні бомжі, а люди, котрі хоча би приблизно знали, хто він такий, цей Іммануїл Кант…

Усе це виглядало б як звичайний вандалізм, якби не весь комплекс сюжетів, пов’язаний із цим будинком.

Побудований він у XVIII столітті для настоятеля місцевої парафії. З 1747 по 1751 домашнім учителем у родині пастора Даніеля Ернста Андерша служив молодий Іммануїл Кант, який, крім того, навчав й усю дітвору Юдшена (так звалося містечко) основам наук. У середині ХІХ століття у будинку зайнялася пожежа, після чого він був відбудований за первинним проектом на фундаменті й цоколі, що залишилися неушкодженими й автентичними. Як відомо, Кенігсберґ і вся Східна Пруссія зазнали страшних руйнацій у 1944-45 роках, і нині цей будинок – єдина історична пам’ятка, пов’язана з життям класика світової філософії. Сюди, а ще – на могилу Канта у Калінінграді (як зветься тепер це «споконвічно російське місто») щороку приїздять тисячі туристів з Німеччини. А тепер – тримайтесь за стільці! – головне. «Будинок пастора» буквально розсипається на друзки, у ньому ночують бомжі і ночами збираються пияки, хоча він й оголошений історичною пам’яткою. Ба більше: місцева влада пару років тому з помпою оголосила про намір створити музей і цілий історико-культурний комплекс під назвою «Кант-резиденція». Губернатор Микола Цуканов заявляв, що «проблем з фінансуванням не буде», на сайті уряду Калінінградської області з’явилося оголошення про пошук доглядача для майбутнього музею – і на тому все скінчилося…

Місцеві журналісти, які й виявили нинішні неподобства з історичною пам’яткою, заявляють: «будинок пастора» досі ніким не охороняється, ознак відновлення або консервації об’єкта не виявлено, а на додачу з будівлі зникла частина внутрішнього оздоблення.

Що ж, за рідкісними винятками місцеві росіяни (і влада, і населення, і викладачі вузів) вчинили саме так, як вважає за потрібне згаданий київський філософ, представник «великої російської культури»: вони просто живуть «з чистого листа», не звертаючи на минуле увагу. Бо ж там, якщо тільки почати придивлятися уважніше – російсько-радянський тоталітаризм і сталінська «культурна революція», вчинений вояками Червоної армії геноцид населення Східної Пруссії, агресія по всьому світу і закономірний розпад СРСР…

А тут – зневага абсолютної більшості підданих Путіна до «гейропи» і «піндосів» та питоме здичавіння російської «еліти», симптоматичним, хоч далеко й не крайнім виявом чого стала заява народного артиста Росії Кобзона знищувати безпритульних тварин і плювати на зоозахисників… Що ж, у межах таких координат Кант справді якийсь там «лох», а Майдан – «ракова пухлина» і ледь не синонім абсолютного зла на землі, чи не так?

На щастя, до майже підпільної сьогодні Росії Олександра Герцена й Андрія Сахарова, братів Стругацьких і Бориса Нємцова ані «кантознавці» з фарбою, ані брехливий губернатор, ані місцеві рагулі, ані київський філософ (між іншим, доктор наук, професор, викладач етики!) не мають відношення. «На щастя» тому, що ота сама «велика російська культура» в її узвичаєних межах упродовж останнього століття виявилася монстром, який послідовно продукував чорносотенство, більшовизм, сталінізм і путінський неонацизм. І самим російським достойникам культури рано чи пізно доведеться видаляти з тіла цієї культури величезні ракові пухлини, ледь не більші за сам організм.

Хоча би для того, щоб відбудувати будинок, стіни якого пам’ятають Канта, який, між іншим, якийсь час (під час Семирічної війни Російська імперія приєднала Східну Пруссію) номінально вважався російським філософом…

Сергій Грабовський

Джерело:
http://www.day.kiev.ua/uk/blog/suspilstvo/kant-loh-i-velyka-rosiyska-kultura
«Кант – лох» і «велика російська культура»
19 березня, 2015 – 11:10

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.