2015_13 – 15 червня

13 червня

В Естонії, Латвії, Литві – День вшанування жертв комуністичних репресій. Після підписання таємної угоди між Німеччиною та СРСР (пакт Молотова-Ріббентропа) території Естонії, Латвії і Литви потрапили у  «сфери впливу» Радянського Союзу. 16 червня 1940 року Радянський Союз надіслав Ноти Латвії та Естонії із звинуваченням у порушенні договорів про взаємодопомогу та в агресивних намірах. 17 червня до Латвії та Естонії введено радянські війська. 21 червня створено новий уряд Естонії на чолі з І.Вересом; склад кабінету узгоджувався з радянським представником А.Ждановим. 21 липня 1940 року відбулися засідання «новообраних парламентів» Литви, Латвії, Естонії, учасники яких проголосили радянську владу в республіках і звернулися до Верховної Ради СРСР з проханням про прийняття до складу Союзу РСР. В ніч з 13 на 14 червня 1941 року на окупованих СРСР країнах Балтії почалися масові депортації громадян до Сибіру.

13 червня відбулося:

***
95 років тому (1920) розпочався відступ армії УНР за р. Збруч, спричинений проривом 1-ю Кінною армією С. Будьонного фронту 6-ї польської армії.
***

***
45 років тому (1970) була заснована Азійська буддійська конференція за мир. Об’єднує священнослужителів 17 країн світу.
***

***
30 років тому (1985) на Одеському об’єднанні імені Січневого повстання було виготовлено перший вітчизняний кран вантажопідйомністю 250 тонн на спецшасі з телескопічною стрілою, який піднімав вантаж на 150 тонн більше, ніж його попередники.
***

***
25 років тому (1990) міська поліція Бухареста спробувала розігнати опозиційний мітинг-марафон, який тривав майже два місяці на Університетській площі, учасники якого вимагали відставки уряду Іона Ілієску (колишнього комуніста і номенклатурщика) й проведення люстрації. Не впоравшись із демонстрантами, сили охорони громадського порядку звернулися до шахтарів, багатотисячні загони яких «навели порядок» у місті за допомогою ломів і каміння. В результаті погромів декілька чоловік було вбито, сотні поранено. Згодом цей сценарій повторювався декілька разів. Так, у результаті дій неокомуністів – колишніх номенклатурщиків, які руками шахтарів учинили грубе фізичне насильство над мітингувальниками, румуни отримали важку моральну травму й здобули трагічний досвід зневіри у політичній боротьбі та глибоку політичну апатію.
***

***
Рік тому (2014) Маріуполь був звільнений від так званої «ДНР». Окупація міста тривала з 11 травня. В результаті операції зі звільнення Маріуполя було повністю знищено центр дислокації терористів. Затримано 30 бойовиків. Операція була розроблена командуванням батальйону «Азов», який і штурмував бойовиків. Жоден мирний житель не постраждав, жоден із бійців батальйону не загинув, один військовий тяжкопоранений.
***

***
150613_William_Butler_Yeats
150 років від дня народження Вільяма Батлера Єйтса (1865-1939), ірландського поета, одного із творців сучасної поетичної драми і засновників Ірландського літературного театру (1899), Театру Абатства (1904) та Ірландської літературної академії (1932). Родоначальник і головний натхненник «Ірландського відродження», громадсько-культурного руху кінця ХІХ – початку ХХ ст. Лауреат Нобелівської премії з літератури (1923). Автор поетичних збірок «Ойсінові мандри», «Обов’язки», «Гвинтові сходи»; символістських п’єс-масок у стилі японського театру Но («Марення мертвих», «Слова на вікні»), оповідань, есе про поезію і театр, мемуарів.
***

***
150613_Anton_Popel
150 років від дня народження Антона Львовича Попеля (1865-1910), відомого польського скульптора, педагога. Випускник Краківської школи красних мистецтв і Віденської академії мистецтв. З 1888 року жив і працював у Львові, викладав у політехнічному інституті. Брав участь в оздобленні оперного театру, Палацу правосуддя (композиція «Юстиція») у Львові. Серед інших робіт – пам’ятники письменникам Юзефові Коженьовському в Бродах та Адаму Міцкевичу у Львові, пам’ятників Тадеушу Костюшкові у Кракові, Варшаві, Вашингтоні.
***

***
150613_Gojko_Mitic
75 років від дня народження Гойко Мітіча (1940), югославсько-сербського кіноактора, каскадера, знаменитого виконавця ролей індіанців. З 1966 року переїхав до Східного Берліна, працював на кіностудії ДЕФА, яка знімала на ту пору чимало пригодницьких фільмів про індіанців (їх так і називали: НДРівські індіанці). Український глядач пам’ятає актора за яскравою роллю Чинганчгука у фільмі «Чинганчгук – великий змій» (1967, за романом Фенімора Купера «Звіробій»). Кінострічка була закуплена СРСР у 1968 році й мала шалений успіх серед підлітків. Відтоді Гойко Мітіча називали «головним індіанцем країни Рад». Після спаду глядацького інтересу до фільмів про індіанців Гойко Мітіч грав у театрі, знімався в телесеріалах, а також зняв декілька дитячих кінокартин. Цікавий факт: пригодницьку кінострічку «Текумзе» (1972), де Гойко  Мітіч зіграв головну роль вождя червоношкірих Текумзе, ДЕФА знімала в українському Криму – декораціями слугував гірський масив Демерджі-яйла.
150613_Gojko_Mitic_indian
***

14 червня

150614_donor-day1
Всесвітній день донора крові. Рішення відзначати цей день щорічно було прийнято у травні 2005 року на Всесвітній асамблеї охорони здоров’я в Женеві. Ініціаторами проведення Всесвітнього дня донора крові виступили одразу чотири міжнародні організації, які закликали до добровільної та безоплатної здачі крові –  Всесвітня організація охорони здоров’я, Міжнародна федерація Червоного хреста і Червоного Півмісяця, Міжнародна федерація організацій донорів крові та Міжнародне товариство з переливання крові. Дата обрана не випадково – саме цього дня народився Карл Ландштейнер (1868-1943), австрійський учений, лауреат Нобелівської премії (1930), що відкрив групи крові у людини (1900) та виявив резус-антиген (1940).
150614_donor-day
Цей день є своєрідним виявом вдячності мільйонам людей, які рятують життя і зберігають здоров’я інших людей, здаючи свою кров. Власне, саме слово донор походить від латинського dono – дарую. Крім того, у цей день звертається увага на необхідність регулярної здачі крові для запобігання її дефіциту в лікарнях та клініках, особливо в країнах, де кількість донорської крові вкрай обмежена. В Україні це питання теж постало надзвичайно гостро, адже знайти кров рідкісної групи було й раніше досить проблематично (час, затрачений на пошуки іноді вартував хворому життя), а нині, в умовах війни і досить частих надзвичайних ситуацій попит в рази перевищує пропозицію. За останні 20 років в Україні вдвічі скоротилася армія донорів, а відтак – і обсяги заготівлі крові. Нині спад донорства припинився, але це не рятує ситуацію. Цьогорічний девіз Дня донора крові – «Дякую тобі, що врятував моє життя». Приймаючою стороною у Всесвітній день донора крові буде Центр крові в Шанхаї (Shanghai Blood Centre (SBC) спільно з центрами ВООЗ з переливання крові. Нині ВООЗ ставить собі на меті, аби до 2020 року всі країни світу отримували свої запаси крові від добровільних і безоплатних донорів. Сьогодні лише у 62 країнах національні запаси крові забезпечуються майже 100-відсотковим добровільним безоплатним донорством крові, а 40 країн і досі залежать від сімейних і навіть платних донорів.

14 червня відбулося:

***
150614_US_flag_1777
День прапора в США. 14 червня 1777 року Другий Континентальний конгрес, який проходив у Філадельфії, вперше офіційно затвердив своїм рішенням прапор нової держави. Цей прапор надихнув композитора Дж. Сузу на створення відомого маршу «Зірки і смуги назавжди». Вперше День прапора  відзначався 14 червня 1877 року під час святкування 100-річчя національного символу.
***

***
215 років тому (1800) поблизу селища Маренго (Північна Італія) під час війни Франції проти 2-ї антифранцузької коаліції армія Наполеона Бонапарта розбила австрійські війська і зайняла Північну Італію.
***

***
150614_Potemkin
110 років тому (14-25 червня 1905) на броненосці «Князь Потемкин Таврический» Чорноморського флоту відбулось перший масовий антиурядовий виступ у збройних силах Російської імперії. Не підтримана більшістю воєнних суден, команда броненосця здалася румунській владі у Констанці.
***

***
75 років тому (1940) з’явилась Постанова РНК УРСР та ЦК КП(б)У про затвердження плану переселення у 1940 році 31 600 господарств колгоспників України до Сибіру і Казахстану.
***

***
150614_Schengen_Agreement_1985
30 років тому (1985) у Шенгені (Люксембург) між Францією, ФРН, Бельгією, Люксембургом і Нідерландами була підписана перша угода про встановлення режиму вільного пересування на кордонах між цими країнами (точніше – про поступову відмову від прикордонного контролю). Набрала чинності 26 березня 1995 року, припинила дію 1 травня 1999 року, коли почало діяти Шенгенське законодавство ЄС.
***

***
15 років тому (2000) у Києві відбулась офіційна церемонія відкриття Представництва ООН в Україні. Статус Представництва був наданий генсеком ООН Кофі Аннаном київському офісу ще в червні 1999 року з огляду на те, що вже тоді під «одним дахом» працювало декілька агенцій ООН.
***

***
150614_lugansk-il-76
Рік тому (2014) близько 1 години ночі в результаті теракту, вчиненого бойовиками так званої ЛНР стосовно Збройних Сил України, під час посадки в аеропорту «Луганськ» з ПЗРК «Ігла» був збитий (а згодом розстріляний із великокаліберного кулемета) військово-транспортний літак Іл-76 25-ої гвардійської військово-транспортної авіаційної бригади Повітряних Сил Збройних Сил України. Усі 49 військових, які на той час перебували на борту збитого літака (40 десантників 25-ї окремої Дніпропетровської повітряно-десантної бригади та 9 членів екіпажу) загинули. Це стало найбільшою з початку антитерористичної операції та найбільшою одночасною втратою Збройних сил України за період її незалежності. Розслідування причин трагедії триває й досі.
***

***
150614_N_Kurochkin
185 років від дня народження Миколи Степановича Курочкіна (1830-1884), російського поета, журналіста, перекладача, громадського діяча. Закінчив Медико-хірургічну академію. Як і його брат – відомий російський журналіст і громадський діяч, учасник революційного руху 60-70-рр. ХІХ рр. Василь Степанович Курочкін – був активним діячем терористичної організації «Земля і воля». Один з перших перекладачів російською мовою поезій Тараса Григоровича Шевченка.
***

***
150614_Luchytskyj_2
170 років від дня народження Івана Васильовича Лучицького (1845-1918), російського історика-медієвіста, педагога. Першим почав застосовувати статистичний метод в історичних дослідженнях. Із цим методом пов’язував найсуттєвіші успіхи історичної науки, особливо у вивченні економічної історії Західної Європи. Сферою фахових зацікавлень науковця була переважно історія Франції ХVІ ст., а також економічна історія нового часу, зокрема історія українського землеволодіння. Народився в Кам’янці-Подільському.
***

***
125 років від дня народження Антіна Заплітного (1890-1968), українського правознавця, громадського діяча.
***

***
150614_Max_Weber
95 років з дня смерті Макса Вебера (1864-1920), німецького соціолога, історика, економіста і юриста, основоположника політичної соціології. Автор праць «Аграрна історія стародавнього світу», «Протестантська етика і дух капіталізму».
***

15 червня

150615_old
Всесвітній день поширення інформації щодо зловживань стосовно літніх людей. Проголошений резолюцією ГА ООН 19 грудня 2011 року. Вперше відзначався 15 червня 2012 року. Цього дня світ висловлює свою незгоду і протест щодо зловживань стосовно деяких представників старшого покоління та їх страждань – фізичних, моральних, психічних. З часом у світі загальна чисельність людей віком 60 років і старше більш ніж подвоїться – з 542 мільйонів у 1995 році приблизно до 1,2 мільярдів чоловік у 2025 році. На сьогодні близько 4-6% людей похилого віку постійно зтикається з проблемою якоїсь із форм поганого відношення вдома. Жорстоке поводження зі старими може мати різні форми, такі як фізичне, психологічне чи емоційне, сексуальне або ж фінансове насилля й може призвести до серйозних фізичних травм і тривалих психологічних наслідків. Воно також може бути результатом умисного чи ненавмисного зневажливого ставлення. Жорстоке поводження з людьми похилого віку є на сьогодні глобальною соціальною проблемою, яка впливає на здоров’я мільйонів літніх людей у всьому світі, а також є грубим порушенням їхніх людських прав. Ця проблема заслуговує уваги як міжнародного співтовариства, до чого закликає ООН, так і кожного з нас, хто так чи інакше, в сім’ї чи просто на вулиці зтикається з людьми похилого віку. Будьмо уважнішими і толерантнішими.

День національного порятунку в Азербайджані. Проголошений рішенням парламенту від 27 червня 1997 року. Відзначається щорічно на честь повернення до влади цього дня в 1993 році Гейдара Алієва.

15 червня відбулося:

***
150615_history_of_magna_carta
800 років тому (1215) англійський король Іоанн Безземельний під тиском бунтівних баронів підписав Велику хартію вольностей (Magna Carta Libertatum), що значно обмежувала королівську владу. Вважається одним із засадничих конституційних актів Об’єднаного королівства, входить до числа діючих актів Конституції Великобританії. Цього дня в Лондоні відбуваються меморіальний мітинг і релігійна відправа.
***

***
150615_O_Tomson
155 років від дня народження Олександра Івановича Томсона (1860-1935), вітчизняного вченого-мовознавця. У 1897-1932 – професор Новоросійського університету в Одесі. Автор праць з загального і слов’янського мовознавства, з історії й фонетики української мови.
***

***
135 років від дня народження Марії Михайлівни Сіяк (1880-1940), української співачки (драматичне сопрано). Народилася на Львівщині. Закінчила Міланську консерваторію. Співала до 1924 року в оперних театрах Італії, Іспанії, Швейцарії, Колумбії. Неодноразово виступала з концертами у Львові й Перемишлі під час яких виконувала романси українських композиторів М. Лисенка, О. Нижанківського, Я. Ярославенка та ін.
***

***
150615_V_Muraviov
130 років від дня народження Володимира Павловича Муравйова (1885-1963), українського вченого у галузі фітопатології. У 1950-1953 рр. – директор Інституту ентомології та фітопатології АН УРСР. Праці вченого присвячені вивченню хвороб сільськогосподарських рослин, питанням селекції, підвищення стійкості рослин до захворювань, зберігання цукрових буряків.
***
***
150615_Y_Illenko
5 років з дня смерті Юрія Герасимовича Іллєнка (1936-2010), українського кінорежисера, кінооператора, сценариста. Народний артист України, лауреат премії ім. Т.Г. Шевченка (1991). У якості кінооператора зняв кінокартини: «Десь є син», «Тіні забутих предків» (ця операторська робота у фільмі Параджанова принесла йому світову славу), «Ave, Maria!». Як режисер поставив стрічки: «Криниця для спраглих», «Білий птах з чорною ознакою», «Свято печеної картоплі», «Легенда про княгиню Ольгу», «Солом’яні дзвони», «Лебедине озеро. Зона», «Молитва за гетьмана Мазепу». Завідував кафедрою кінорежисури у Київському інституті театрального мистецтва ім. Карпенка-Карого. Роботи митця неодноразово були відзначені на різноманітних кінофестивалях, як вітчизняних, так і закордонних. Крім того, Юрій Іллєнко знявся у декількох фільмах, захоплювався живописом, написав книжку. Останнім часом активно займався політикою.
***

***
75 років тому (15-17 червня 1940) після вводу на територію Латвії, Литви й Естонії частин Червоної Армії в них були створені прорадянські уряди і проведені так звані вибори у вищі органи влади. Нові парламенти звернулися до Сталіна з проханням про прийняття їх до складу «братніх радянських республік». 3-6 серпня Верховна Рада СРСР задовольнила їхнє «бажання».
***

***
150615_Maracana_Stadium
65 років тому (1950) у Ріо-де-Жанейро (Бразилія) було відкрито муніципальний стадіон «Маракана», з яким пов’язано багато яскравих сторінок історії світового футболу. 19 листопада 1969 року на цьому стадіоні забив свій тисячний гол Пеле, у 1973 проводився знаменитий карнавал на честь проводів з «великого футболу» Гаррінчі.
***

***
55 років тому (1960) набула чинності Конвенція про дискримінацію в галузі праці та занять (Україною ратифікована 4 серпня 1961 року).
***

***
25 років тому (15-16 червня 1990) у Києві відбувся Перший всесоюзний з’їзд союзу «Чорнобиль», у роботі якого взяли участь 572 делегати з 12 республік СРСР.
***

Джерело:
http://www.ukrinform.ua/ukr/news/13_chervnya_tsey_den_v_istoriii_2063380
13.06.2015
http://www.ukrinform.ua/ukr/news/14_chervnya_tsey_den_v_istoriii_2063384
14.06.2015
http://www.ukrinform.ua/ukr/news/15_chervnya_tsey_den_v_istoriii_2063386
15.06.2015

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.