2015_19 – 21 червня

19 червня

150619_13th Amendment Abolishes Slavery_1
День визволення рабів у США. Відзначається в день прийняття закону про скасування рабства. Відповідний закон був підписаний президентом Авраамом Лінкольном в 1862 році і доповнений випущеної в 1863 році Декларацією незалежності, в якій Лінкольн закликав армію Півночі звільняти всіх рабів. Обидва документи були прийняті в період Громадянської війни між Північними і Південними штатами США. Проте, лише тільки після закінчення війни в 1865 році і перемоги Півночі скасування рабства відбулося в дійсності. У цей же рік була прийнята 13-а поправка до Конституції США, що остаточно скасувала рабство на території країни. Цікаво, що ратифікація цієї поправки затягнулася в США на півтора століття. Останнім штатом, який ратифікував поправку, став Міссісіпі. Відбулося це у 1995 році, а повна процедура ратифікації завершилася у 2013 році. В інших країнах світу з рабством покінчили у 1926 році, коли Лігою націй була прийнята Конвенція про повну заборону рабства і работоргівлі.
150619_13th Amendment Abolishes Slavery

19 червня відбулося:

***
150619_O_Brodskyi
120 років від дня народження Олександра Ілліча Бродського (1895-1969), вітчизняного вченого у галузі фізичної хімії, академіка АН УРСР. Дослідник хімічної термодинаміки, електрохімії розчинів та хімії ізотопів. Один з найвидатніших вчених-хіміків ХХ ст. У 1939-1969 рр. очолював Інститут фізичної хімії АН УРСР, де під його керівництвом були отримані перші зразки важкої води. Також вперше застосував стабільні ізотопи для дослідження механізмів хімічних реакцій, дослідив ізотопний обмін водню, кисню, сірки й азоту. Автор ряду підручників і монографій, серед яких «Хімія ізотопів» (1952) є першою у світовій літературі монографією в цій галузі. Лауреат Державної премії СРСР (1946).
***

***
150619_O_Smoliarova
90 років від дня народження Олександри Захарівни Смолярової (1925-2014), української актриси Національного академічного театру російської драми ім. Лесі Українки, народної артистки України. Лауреат Державної премії УРСР ім. Т.Г. Шевченка (1983).
***

***
10 років тому (2005), на свято св. Трійці, в селі Зоря Саратського району Одеської області відбулось відкриття музею болгарської народної культури під назвою «Камчікська кишта».
***

20 червня

150620_bizhentsi
Всесвітній день біженців. Відзначається з 2001 року водночас з Африканським днем біженця за рішенням 55-ї сесії ГА ООН від 4 грудня 2000 року. Права біженців та умови надання статусу біженця закріплено у Конвенції про статус біженців від 1951 року та Протоколі до неї 1967 року. Україна приєдналася до цих міжнародних угод у 2002 році. Війни, стихійні лиха, порушення прав людини – головні причини того, чому люди змушені кидати свої домівки й шукати кращого життя деінде. У XX сторіччі кількість біженців стрімко зростала. Намагаючись допомогти понад мільйону біженців після Другої світової війни, у 1951 році було засновано Управління Верховного комісара Організації Об’єднаних Націй у справах біженців (УВКБ ООН). Планувалось, що Управління проіснує три роки, виходячи з міркування, що невдовзі біженці адаптуються у суспільствах, які надали їм притулок; після цього був намір розпустити цю організацію.

Однак так не сталося. У 1975 році налічувалось близько 2,4 мільйона біженців. Через десять років – 10,5 мільйона. У 1995 році кількість людей, що отримали захист та допомогу від УВКБ, зросла до 27,4 мільйона. Нині кількість таких людей сягнула рекордних показників за всю історію спостережень ООН. За даними цієї організації, в минулому році у світі було зафіксовано майже 60 мільйонів біженців, більше половини яких – діти. Основна частина біженців знаходиться в Африці, в зоні афганського конфлікту, на Балканах. Все це робить проблему біженців однією з найгостріших в сучасному світі.

З початком російської воєнної агресії проблема біженців повстала надзвичайно гостро і в Україні. Сьогодні в нашій країні зареєстровано понад 1 мільйон 300 тисяч переселенців з Донбасу і Криму, 150 тисяч (17,2%) із них становлять діти. У першому кварталі 2015 року близько 5,5 тис. громадян України просили притулок у країнах Євросоюзу, що становить 3% серед усіх біженців в Європі. У 2014 році заявки на отримання притулку в ЄС подало 14050 українців, що у 13 разів більше, ніж у 2013-му, та становить 2,2% від усіх зареєстрованих біженців (0,2% у 2013-му). На тлі такої тенденції, Україна за кількістю біженців до ЄС у рейтингу третіх країн піднялася минулого року на 13 місце з 34-го у 2013-му. За словами Верховного комісара ООН у справах біженців Антоніо Гутерреша, країни починають війни безкарно, а міжнародна спільнота, судячи з усього, не здатна їх зупинити. «В усьому світі ми бачимо сім’ї, котрі намагаються врятуватися від насильства. Їх величезна кількість, і ми не повинні забувати, що це – матері й батьки, доньки й сини. Це – люди, які жили звичним життям, допоки війна не примусила їх до втечі. У Всесвітній день біженців ми повинні пам’ятати про те, що нас об’єднує, – про наш гуманізм», – зазначив він.

150620_Argentina
День прапора в Аргентині. День прапора (Dia de la Bandera) відзначається в Аргентині в день смерті дизайнера прапора – Мануеля Белграно (1770–1820) і є офіційним святом країни.

20 червня відбулося:

***
150620_A_Dumanskyi
135 років від дня народження Антона Володимировича Думанського (1880-1967), українського вченого-хіміка, академіка НАН України. Вперше (1907) використав метод ультрацентрифугування для визначення розмірів колоїдних частинок. Створив наукову школу. Один із засновників вітчизняної колоїдної хімії. Його ім’я присвоєно Інституту колоїдної хімії та хімії води НАН України.
***

***
120 років від дня народження Діонизія Зубрицького (1895-1949), українського літературознавця, письменника, художника у Чехословаччині.
***

***
150620_S_Vsekhsviatskyi
110 років від дня народження Сергія Костянтиновича Всехсвятського (1905-1984), вітчизняного астрофізика, професора Київського університету, одного з ініціаторів і засновників Київського планетарію (1952). Основні праці з фізики комет, Сонця, сонячної активності, з проблем космогонії. Склав «Загальний каталог абсолютних величин комет», вивчав сонячну корону і сонячне корпускулярне випромінювання. Розробив гіпотезу, за якою походження комет та інших груп малих тіл пояснюється виверженням їх з планет та їхніх супутників.
***

***
95 років від дня народження Петра Дмитровича Тимошенка (1920-1984), українського вченого-мовознавця. Уклав «Хрестоматію матеріалів з історії української літературної мови», автор ряду наукових праць.
***

***
150620_I_Pidoplichko
40 років з дня смерті Івана Григоровича Підоплічка (1905-1975), українського зоолога і палеонтолога, академіка АН УРСР, заслуженого діяча науки УРСР. У 1965-1973 рр. – директор Інституту зоології АН УРСР. Праці вченого присвячені охороні природи, палеозоології, палеогеографії, історії фауни і первісної людини на території України. Лауреат Державної премії УРСР (1975).
***

21 червня

150621_med_day
День медичного працівника. Відзначається в Україні згідно з Указом Президента України № 281/94 від 3 червня 1994 року щорічно, у третю неділю червня. Україні є ким і чим пишатися. Її внесок в галузь медицини надзвичайно великий. Без наукових відкриттів у вивчення людини і збереження її здоров’я, зроблених видатними земляками, світова наука є неповною. Вчені-медики і лікарі України, часто ризикуючи власним життям, рятували людство від страшних епідемій, знаходили ефективні методи діагностики і лікування тяжких хвороб. Вітчизняна медицина немислима без імен М.М. Амосова, В.О. Беца, О.О. Богомольця, Д.К. Заболотного, І.І. Мечникова, М.Д. Стражеска. Чимало представників української медицини, одні з яких, не маючи можливості розвивати національну науку, змушені були працювати в «чужих землях», а інші, хоч і досягли видатних успіхів на батьківщині, лишилися невідомими світові, а з часом були призабуті й на рідній землі. Серед них Ю. Котермак (Дрогобич), Т.Г. Яновський, П.А. Загорський, М.В. Скліфосовський, В.К. Високович, В.В. Підвисоцький, М.Ф. Гамалія, Д. Самойлович (Д.С. Сущинський), А.Х. Каковський, О.С. Коломійченко, В.Ю. Чаговець, В.П. Воробйов, О.М. Пучківський та багато інших.

Нині українські медики, так само як і українське суспільство, переживають непрості часи: війна на сході нашої країни, безгрошів’я, затяжне і доволі болісне реформування медичної галузі (до речі, однієї з найкорумпованіших), падіння престижу професії. Втім, попри негатив, попри інерцію і спротив, зміни відбуваються. До Дня медичного працівника з ініціативи Міністерства охорони здоров’я України стартувала кампанія «Дякую медикам. Підтримую зміни». Таким чином МОЗ закликає громадськість приєднатися до кампанії та подякувати медикам, адже саме вони стоять на сторожі людського життя, піклуючись про здоров’я людей в будь-який час і за будь-яких умов. Міністерство охорони здоров’я дякує медикам, впроваджуючи зміни, які направлені саме на те, щоб створити належні умови праці для медичних працівників з метою надання якісних послуг пацієнтам.

150621_yoga
Згідно з резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 69/131 від 11 грудня 2014 року цьогоріч уперше в світі відзначатиметься Міжнародний день йоги.  Йога – це стародавня фізична, психічна і духовна давньоіндійська практика, яка з часом набула величезної популярності і розповсюдження в усьому світі. Її практикують люди всіх соціальних груп на всіх континентах.

Слово «йога» має санскритське походження й означає «з’єднання» або «зв’язок», символізуючи гармонійне єднання тіла і духу, думки і дії. Йога – це не тільки комплекс певних фізичних вправ; це шлях відкриття у собі відчуття гармонії з власним «я», світом і природою. Встановлюючи День йоги, Генеральна Асамблея визнала всебічну користь цього «вічного» заняття й притаманну йому сумісність з принципами і цінностями  Організації Об’єднаних націй. «Йога – це спорт, і вона може зробити певний внесок у розвиток і примирення. Йога навіть здатна допомогти людям подолати стрес в екстремальних ситуаціях», – зазначив генсек ООН у своєму посланні з нагоди нового Дня.

Міжнародний день йоги направлений на підвищення поінформованості людей в усьому світі про численні переваги йоги. В резолюції наголошується на «важливості того, аби індивіди і групи населення обирали більш здорові рішення і вели спосіб життя, сприятливий поліпшенню стану здоров’я». У зв’язку з цим Всесвітня організація охорони здоров’я також закликала уряди держав-членів допомагати своїм громадянам у подоланні недостатньої фізичної активності, яка входить до десятки головних причин смертності у світі і є головним фактором ризику розвитку таких неінфекційних захворювань, як серцево-судинні захворювання, рак і діабет.

Звісно, наймасштабніші заходи з нагоди святкування відбудуться в Індії, адже саме ця країна є «батьківщиною» йоги і саме з ініціативи Індії була ухвалена відповідна резолюція, яку підтримала рекордна кількість держав-членів Асамблеї – 175 делегацій. День йоги цьогоріч відзначатимуть у 192 країнах світу, зокрема і в Україні. Безкоштовні майстер-класи з йоги з нагоди Дня відбудуться не лише у великих містах, таких як Київ, Львів, Одеса чи Харків, але і всюди, де є шанувальники цієї давньоіндійської духовно-оздоровчої практики.

150621_sun
День літнього сонцестояння в Північній півкулі. Початок астрономічного літа в Північній півкулі й астрономічної зими – в Південній. Цей день традиційно відзначається полярниками всіх національних антарктичних експедицій починаючи з 1957 року, коли наукова громадськість почала планомірно вивчати Антарктику.

150621_hydrographia
Всесвітній день гідрографії. Відзначається з 2006 року з ініціативи Міжнародної географічної організації за підтримки Генеральної Асамблеї ООН.

21 червня відбулося:

***
150621_architect_ukr
70 років тому (1945) була створена Академія Архітектури УРСР (нині Українська академія архітектури). У постанові Ради народних комісарів і Центрального Комітету КП(б)У від 21 червня 1945 року (через півтора місяця після закінчення війни) відзначалося: «З метою розвитку й процвітання української радянської архітектури як мистецтва, що об’єднує всі види монументальних мистецтв, художньої промисловості та будівельної техніки і має величезне значення в справі відбудування міст і сіл УРСР, а також з метою всебічного сприяння підготовці творчих і наукових кадрів у зазначених галузях науки і мистецтва організувати Академію архітектури Української РСР».
***

***
150621_Icomos-logo
50 років тому (1965) засновано Міжнародну раду з питань пам’яток і визначних місць (ІКОМОС) – неурядову громадську організацію, яка покликана зберегти та захистити культурну спадщину людства. Наразі ІКОМОС налічує 9,5 тис. членів в 144 країнах. Український національний комітет Міжнародної ради з питань пам’яток і визначних місць є повноправним членом цієї міжнародної організації, діє з 1994 року і на сьогодні об’єднує понад 170 фахівців у галузі охорони, реставрації та використання історико-культурної спадщини та 10 колективних членів.

150621_ICOMOS-50th
***

***
25 років тому (1990) в Ірані стався руйнівної сили землетрус. Поштовхи силою від 7,3 до 7,7 бала за шкалою Ріхтера найбільше вразили північно-західні райони країни. Особливо постраждало портове місто Рашт (250 жителів), у якому було зруйновано 90 % будівель. Загинули майже 80 тисяч іранців. Землетрус 1990 року – четверте катастрофічне стихійне лихо подібного роду у ХХ ст. в Ірані.
***

***
150621_Akakiy_Tsereteli
175 років від дня народження Акакія Ростамовича Церетелі (1840-1915), грузинського поета і громадського діяча. Один з основоположників нової грузинської літератури. Автор слів відомої грузинської пісні «Суліко». Бував в Україні, зустрічався з Тарасом Шевченком. Твори грузинського поета перекладали П. Грабовський, Б. Грінченко, М. Бажан, М. Рильський, П. Тичина.
***

***
150621_Franko_Petro
125 років від дня народження Петра Івановича Франка (1890-1941), українського письменника і педагога. Відомий як один із співзасновників Пласту. Займався педагогічною діяльністю у гімназіях Львова та Яворова. Збирав фольклорно-етнографічні матеріали, займався літературною творчістю. Автор історичних оповідань, спогадів «Іван Франко зблизька» (1937), кіносценарію за повістю «Борислав сміється».
***

***
150621_K_Hrushevska
115 років від дня народження Катерини Михайлівни Грушевської (1900-1943), українського етносоціолога, фольклориста, етнографа, культуролога. Народилася у Львові. Займалася науково-дослідницькою роботою, зокрема вивчала питання примітивної культури та історичної пісенності. Тривалий час редагувала часопис «Первісне громадянство і його пережитки в Україні».
***

***
150621_M_Goriev
115 років від дня народження Миколи Миколайовича Горєва (1900-1992), вітчизняного патофізіолога. Один з організаторів і перший директор (1958-1962) Інституту геронтології АМН СРСР (Київ). Праці вченого присвячені фізіології й патології кровообігу (питанням шоку, гіпертонії, інфаркту міокарда, атеросклерозу).
***

***
150621_Sartre
110 років тому народився Жан Поль Сартр (1905-1980), французький письменник, філософ і публіцист, співзасновник французького екзистенціалізму. Автор роману «Нудота», збірки оповідань «Стіна», п’єс («Мухи», «Диявол і Господь Бог»), філософських праць «Буття і ніщо», «Критика діалектичного розуму». Лауреат Нобелівської премії з літератури (1964), яку він не прийняв.
***

***
150621_M_Markevych
155 років з дня смерті Миколи Андрійовича Маркевича (Маркович; 1804-1860), українського історика, етнографа, письменника, поета, музиканта. Найбільшої слави зажив як історик, збирач архівних документів про наше минуле. Спадщина цієї багатогранної людини дорогоцінна нам передовсім величезним архівом і опублікованою п’ятитомною «Історією Малоросії». Це, зокрема, безцінне (мало не єдине) джерело для пізнання свого родоводу нащадкам української еліти ІХ-ХVІІ ст. Там – докладні списки князів, козацьких гетьманів, полковників. Подано реєстр полків і сотень в Україні. Перераховано Київських митрополитів, православних, католицьких і греко-католицьких єпископів, ректорів і викладачів Києво-Могилянської академії. А ще – хронологічна таблиця подій в Україні, битв, у яких брали участь українці. Зібрана Маркевичем велика колекція документів з історії України ХVІІ-ХVІІІ ст. зберігається в Російській державній бібліотеці, а його щоденники – в Інституті літератури Російської АН. До творчості Маркевича з великою повагою ставився Тарас Шевченко, користувався його «Історією Малоросії», створюючи «Гайдамаків», «Живописную Украину» тощо. Поет присвятив М. Маркевичу вірш «Н. Маркевичу», який вперше був надрукований у «Кобзарі» 1840 р.
***

***
150621_A_Lysenko
105 років з дня смерті Андрія Віталійовича Лисенка (1851–1910), українського письменника, лікаря, брата Миколи Віталійовича Лисенка. Закінчив медичний факультет Київського університету. Працював флотським лікарем на Балтиці, потім – у Миколаєві. Брав участь як доброволець у війні проти турків 1876 та в російсько-турецькій війні 1877-1978 рр. Завідував залізничною лікарнею в Знам’янці (тепер Кіровоградська обл., нині лікарні присвоєно ім’я Лисенка). За організацію (у жовтні – грудні 1905) залізничного страйкому у Знам’янці був арештований і висланий у Вятку. З допомогою брата у 1907 році емігрував. Працював лікарем у Львові. У 1910 році повернувся до Києва. Автор драми «Заспокоїлось», оповідань,  декількох книг спогадів.
***

***
150621_V_Yorysh
70 років з дня смерті Володимира Яковича Йориша (1899-1945), українського композитора і диригента, заслуженого артиста УРСР. У 1928-1931 рр. – головний диригент Першої пересувної української опери. З 1931 року – диригент Дніпропетровського, з 1934 – Київського театрів опери та балету.
***

Джерело:
http://www.ukrinform.ua/ukr/news/19_chervnya_tsey_den_v_istoriii_2065400
19.06.2015
http://www.ukrinform.ua/ukr/news/20_chervnya_tsey_den_v_istoriii_2065955
20.06.2015
http://www.ukrinform.ua/ukr/news/21_chervnya_tsey_den_v_istoriii_2065957
21.06.2015

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.