2015_25 – 27 червня

25 червня

150625_BSEC
День Організації чорноморського економічного співробітництва. Відзначається щороку в країнах-учасницях ОЧЕС за рішенням Ради міністрів закордонних справ – членів ОЧЕС (червень 2004 року). Цього дня (1992) у Стамбулі (Туреччина) була підписана Декларація про створення міжнародної організації Чорноморського економічного співробітництва. Серед держав-засновниць – Азербайджан, Албанія, Болгарія, Вірменія, Греція, Грузія, Молдова, Росія, Румунія, Туреччина та Україна. Пізніше до Організації приєдналася Сербія. Статут Організації Чорноморського економічного співробітництва (ОЧЕС) був підписаний 5 червня 1998 року під час Ялтинського Саміту Глав держав та Урядів країн-членів ЧЕС, а 1 травня 1999 року він набув чинності.

150625_bsec1

Тим самим ОЧЕС трансформувалася з міжурядового механізму співробітництва у повноцінну міжурядову регіональну організацію. Відповідно до Статуту, країни-члени співпрацюють за такими напрямками: торгівля та економічний розвиток, фінанси та банківська діяльність, зв’язок, енергетика, транспорт, сільське господарство, охорона здоров’я i фармацевтика, охорона навколишнього середовища, туризм, наука i технології, співробітництво у сфері культури, обмін статистичними даними та економічною інформацією, співробітництво між митними органами, гуманітарні контакти, боротьба з організованою злочинністю тощо.

День моряка. Встановлений у 2010 році згідно спеціальної резолюції, прийнятої державами-членами Міжнародної морської організації на конференції в Манілі. Професійне свято всіх людей, пов’язаних з морем. Неофіційно цей день присвячений морякам торгового флоту. Майже 80 % світової торгівлі здійснюється за допомогою більш як півтора мільйонами спеціалістів морських професій. Цьогоріч Міжнародна морська організація з нагоди міжнародного дня моряка привертає особливу увагу до морської освіти, до багатогранного світу морських професій як на морі, так і на суші.

© CE/EC Flag of Slovenia 6/12/2003

Національне свято Республіки Словенія – День Словенської державності (1991). 25 червня 1991 року Скупщина республіки ухвалила Декларацію, яка проголошувала незалежність і суверенітет Словенії.

150625_Croatia
Національне свято Республіки Хорватія – День державності (1991).

150625_Mozambique
Національне свято Республіки Мозамбік – День Незалежності (1975).

25 червня відбулося:

***
150625_stalin&kim
65 років тому (1950) почалась Корейська війна 1950-1953 років, викликана агресією Північної Кореї (Народно-Демократична республіка) проти Південної Кореї (Республіка Корея).  Військову допомогу Південній Кореї офіційно надала ООН (переважно США); на боці Північної Кореї була КНР (прикметно, що регулярні китайські війська скромно називалися «добровольцями»), а згодом і СРСР, хоча факт участі у Корейській війні СРСР офіційно визнав лише у 1970-х роках.

150625_Korea_war0

Після кількох місяців кривавих боїв на травень 1951 року фронт стабілізувався в районі 38-ї паралелі; розпочаті тоді ж переговори закінчилися 27 липня 1953 року підписанням договору про перемир’я. Не останню роль у припиненні війни відіграла смерть Сталіна – невдовзі після смерті тирана ЦК КПРС одноголосно проголосував за припинення війни – радянські бонзи хотіли нарешті хоч трохи пожити у мирі та спокої. Цікаво, що на початку, коли каша тільки заварювалася, Сталін не надто охоче вступав у війну. Якось, на одному з таємних засідань він кинув: «Дать 5-8 специалистов, которые способны заставить корейцев потрудиться. Нам не стоит глубоко влезать в корейские дела». Втім згодом «батько народів» передумав. У Корейській війні брали участь приблизно 36 тисяч радянських громадян, втрати склали 229 чоловік. Сталін направив у Корею корпус літаків-винищувачів, але заборонив перетинати лінію фронту, аби радянські льотчики не могли потрапити в полон. Під час Корейської війни відбулись перші в історії повітряні бої за участю реактивної авіації. За офіційними даними в результаті 3-річних воєнних дій Китай втратив 260 тис. військових (за неофіційними – понад мільйон, до того ж велика кількість китайських полонених після перемир’я відмовилась повертатись в КНР, натомість переїхавши в Тайвань); КНДР втратила понад 500 тис. чоловік, Південна Корея – 250 тис., США – 33 686, 103 тисячі американських вояків були поранені. Втрати мирного населення Північної та Південної Кореї склали понад 600 тисяч людей. Корейська війна 1950-1953 років була першим воєнним конфліктом часів холодної війни.
150625_Korea_war1

United Nations troops fire from a barricade in Seoul, South Korea, in September 1950. The building at left carries portraits of Soviet leader Josef Stalin and North Korean leader Kim Il Sung. (AP Photo/Max Desfor)
150625_Korea_war3
***

***
150625_O_Ivakh
115 років від дня народження Онуфрія Іваха (1900-1964), українського поета, прозаїка, вчителя, журналіста, редактора (у Канаді). До Канади прибув у 9 років разом з матір’ю. Вчився в Інституті ім. Петра Могили, у 1929 році закінчив  Саскачеванський університет. Працював у редакції газети «Український голос» (1932-1964; Вінніпег). Автор ліричних медитацій, повісті «Голос землі» (про життя українських іммігрантів у провінції Манітоба в 20-роках ХХ ст.). Уклав і переклав англійською мовою антологію «Українські пісні і лірика» (1933), написав до неї вступ. Перекладав українською мовою твори англійських письменників. Написав «Самовчитель української мови для початківців».
***

***
150625_P_Brouka
110 років від дня народження Пятруся (Петра Устиновича) Бровки (1905-1980), білоруського поета, громадського діяча, академіка АН БРСР, Героя Соціалістичної Праці. У роки Великої Вітчизняної війни працював у фронтовій і партизанській пресі. У 1967-1980 роках – головний редактор Білоруської Радянської Енциклопедії. Автор поетичних збірок «Роки як шторм», «Цехові будні», «А дні ідуть…», поем «Білорусь», «Полонянка», «Рідні береги» та ін. Автор віршів для дітей, лібрето опер, статей з питань літератури і мистецтва. Чимало віршів Пятруся Бровки присвячено українській тематиці.
***

***
150625_E_Popovych
85 років від дня народження Євгена Оксентовича Поповича (1930-2007), українського письменника і перекладача.
***

26 червня

150626_Crimea_flag
День кримськотатарського прапора – національного прапора кримських татар, корінного народу Криму. Відзначається з 2010 року. Вперше кримськотатарський прапор був прийнятий Курултаєм (національним з’їздом) кримських татар у 1917 році, одразу після Лютневої революції. Поновлений  30 червня 1991 року, після прийняття Україною незалежності. Кримський прапор завжди був невід’ємним символом кримськотатарського народу, символом його нескореної душі та свободолюбства. Він був з рідним народом у важкі часи сталінської депортації, нагадуючи на чужині про кримське небо і сонце, був із борцями за свободу – в’язнями радянських таборів, чи патріотами, розсіяними по світах; був і під час нелегкого повернення на батьківщину, коли сотні татар плакали від щастя, ступивши на рідну кримську землю. Залишається він з кримськотатарським народом і нині – в часи нових викликів і випробувань. Оскільки цьогоріч окупаційна влада Криму заборонила урочистості з нагоди Дня кримськотатарського прапора, основна програма відбудеться у Києві.

Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотичними засобами та їхнім незаконним обігом. Відзначається згідно з резолюцією 42/112  Генеральної Асамблеї ООН від 7 грудня 1987 року. Боротися з наркотиками світова спільнота розпочала понад сто років тому. Ще в 1909 році представники 13 країн зібралися у китайському Шанхаї на так званій Шанхайській опіумній комісії задля того, аби якимсь чином обмежити вивезення наркотиків з азійського регіону. Втім, попри час, проблема вживання наркотиків та їх незаконного обігу залишається надзвичайно актуальною й нині. Кількість споживачів наркотиків у світі становить від 3,3 % до 6,5 % від усього населення Землі. У списку з 43 факторів ризику – основних причин смерті в світі – вживання наркотиків стоїть на 19 місці (тютюн – друге, алкоголь – третє). Щороку трапляється 211 тисяч смертей, пов’язаних з наркотиками, групою найбільшого ризику є молодь. У Європі середній вік осіб, які померли від вживання наркотиків, становить близько 35 років. В Україні, за даними Державної служби з контролю за наркотиками на 2014 рік загальна кількість зареєстрованих наркоспоживачів склала 150 тисяч осіб, що майже на 20 тис. менше, ніж у 2009 році; протягом останніх років відзначається також і зменшення кількості злочинів, пов’язаних з наркотиками. На українському нелегальному ринку наркотиків найбільш розповсюдженими є опій, марихуана і стимулятори амфетамінового ряду. Відзначаючи цей День, ООН наголошує на тому, що зловживання наркотиками спричиняє величезні збитки здоров’ю населенню і суспільній безпеці, ставить під загрозу мирний розвиток і стабільне існування суспільства в багатьох країнах.

150626_tropic_forest
Міжнародний день охорони тропічних лісів. Установлений згідно з рішенням Програми ООН з довкілля (ЮНЕП), Всесвітнього фонду дикої природи і ЮНЕСКО у 1999 році. Лише 50 років тому тропічні ліси складали 15 % поверхні Землі, а нині цей показник знизився до 6 %. Разом із вирубкою тропічних лісів зникають сотні різновидів рідкісних птахів, рослин, тварин. За прогнозами науковців до 2020 року людство втратить до 90 % усіх тропічних лісів. Крім вирубки величезну загрозу існуванню лісів становлять греблі та штучні затоплення. На одному гектарі тропічного лісу росте до 750 видів дерев і до 1500 видів різноманітних рослин. З понад 3000 різних видів фруктів, які ростуть у тропічних лісах, лише 200 відомі у Європі. Прикметно, що землі, які використовують після вирубки тропічного лісу для потреб сільського господарства, надзвичайно швидко втрачають родючість.
150626_deforestation1

150626_Madagascar
Національне свято Республіки Мадагаскар – День Незалежності (1960).

26 червня відбулося:

***
150626_Besarabian_war_1940
75 років тому (1940) уряд СРСР направив керівництву Румунії ноту з ультимативною вимогою про повернення Бессарабії.
150626_Romania_1940_july
***

***
75 років тому (1940) Президія Верховної Ради СРСР затвердила указ про перехід на восьмигодинний робочий день і семиденний робочий тиждень, заборону самовільного залишання робітниками та службовцями закладів і установ.
***

***
70 років тому (1945) на Сан-Франциській конференції (США) представники 50 держав (у тому числі Україна) підписали Статут ООН. Набрав чинності 24 жовтня 1945 р.
***

***
150626_generalissimus
70 років тому (1945) указом Президії Верховної Ради СРСР засновано звання – Генералісимус Радянського Союзу. 27 червня його присвоїли Й.В. Сталіну.
150626_stalin_generalissimus
***

***

150626_V_Tarnovskyi
205 років від дня народження Василя Васильовича Тарновського (старшого) (1810-1866), українського правника, громадського і культурно-освітнього діяча.
***

***
150626_P_Isaiv
110 років від дня народження Петра Ісаїва (1905-1973), українського громадського діяча, журналіста. Відомий як редактор пластового журналу «Молоде життя» (1927-1929) та католицького журналу «Дзвони» (1931-1939) у Львові. Писав праці з історії церкви та на педагогічну тематику.
***

27 червня

150627_ocean1
Всесвітній день рибальства. Відзначається за рішенням Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО ООН) з 1985 року, враховуючи чималий внесок рибалок та рибальства у вирішенні глобальної проблеми нестачі продовольства. Рішення було ухвалене на Міжнародній конференції з регулювання і розвитку риболовства, яка відбулась у липні 1984 року в Римі.  З кожним роком об’єми споживання риби продовжують зростати. Якщо у 1960 році на душу населення припадало 10 кг риби, то в 2012 році – 19 кг. Риба є цінним джерелом білка та необхідних поживних речовин, вітамінів і омега-3 жирних кислот. Від 10 до 12 відсотків населення світу залежить від рибного промислу і аквакультури як джерела засобів до існування. У 2012 році кількість риболовецьких суден у світі становило майже 4,7 млн. Найбільше людей у риболовецькій галузі задіяно в Азії – 84 %, в Африці – 10 %, у країнах Латинської Америки і Карибського басейну – 4 %; у рибному господарстві інших регіонів світу  зайнято лише 2 % населення. У 2012 році рибним господарством світу вироблено 158 млн тонн риби, загальною вартістю майже на 130 мільярдів доларів.

150627_ocean2

Зростає об’єм морського промислового риболовства і рибальства у внутрішніх водоймах. Українські рибалки відзначають це свято разом з рибалками всього світу. Споконвіку нелегка праця рибалок  цінувалася й шанувалася в Україні не менше, ніж праця хлібороба. На сьогодні майже 30 тисяч жителів нашої країни зайняті професійним промислом риби, переробкою уловів, торгівлею риботоварами; приблизно 3 мільйони українців – це рибалки-аматори, для багатьох з яких рибний лов є основним внеском до родинного бюджету. Завдяки українським рибалкам – професіоналам і аматорам, жителі України сьогодні мають можливість щорічно отримувати до столу близько 100 тис. тонн риби, виловленої у внутрішніх і морських водах країни. Ця риба реалізується у свіжому або охолодженому вигляді й цілком успішно конкурує із замороженою імпортованою рибопродукцією. Морський промисел України в Чорному й Азовському морях за обсягом вилову посідає друге місце після Туреччини.

150627_Djibouti
Національне свято Республіки Джибуті – День Незалежності (1977).

150627_Tadjikistan
День національної єдності в Таджикистані. Відзначається з 1998 року. Ця святкова дата була встановлена після п’ятирічної громадянської війни у країні (1992-1997), що завершилась підписанням 27 червня 1997 року в Москві «Спільної угоди про мир і національну злагоду в Таджикистані» – підсумкового документа між урядом Таджикістану і Об’єднаною таджицькою опозицією.
150627_Tadjikistan2
150627_Tadjikistan_1
Під час братовбивчого конфлікту в країні загинуло понад 100 тисяч людей, понад мільйон стали біженцями. 27 червня в Таджикистані є офіційним вихідним днем.

150627_O Canada1
День національного гімну Канади. Вперше був виконаний в Квебек-Сіті 24 червня 1880 року як національна пісня франкоканадців. 27 червня 1980 року спеціальним актом парламенту отримав статус національного гімну.
150627_O Canada2

27 червня відбулося:

***
150627_Saharov
40 років тому (1975) академік А.Д. Сахаров звернувся з відкритим листом до Генерального секретаря ООН Курта Вальдхайма, організації «Міжнародна амністія», лідерів мусульманських народів, міжнародної громадськості з проханням об’єднати зусилля в боротьбі за звільнення з ув’язнення відомого діяча кримськотатарського національного руху Мустафи Джемілєва.
150627_Saharov&Jemiliev
***

***
130 років від дня народження Антоніни Миколаївни Кудрицької (1885-1971), української письменниці, фольклористки, журналістки. Вчителювала, працювала завідувачем клубом, завідувачем бібліотекою, була кореспондентом газети «Селянська правда». Писала оповідання, вірші, нариси, фейлетони (публікувала в газетах і журналах). Автор збірки оповідань і нарисів «Дочка молотобойця» (про події напередодні жовтня 1917 року, періоду громадянської війни, колективізації). Збирала фольклор, кращі зразки її записів увійшли до багатотомної серії «Українська народна творчість».
***

***
150627_O_Serdiuk
115 років від дня народження Леся (Олександра) Івановича Сердюка (1900-1988), українського актора, режисера, педагога. Народний артист СРСР. Учень О. Загарова, М. Старицької, Леся Курбаса. З 1922 року – у театрі «Березіль» (з 1935 – Харківський український драматичний театр ім. Т.Г. Шевченка; у 1957-1962 роках – директор і художній керівник). З 1960 року – професор Харківського інституту мистецтв. Знімався в кіно («Коліївщина» (1933), «Прометей» (1935), «Назар Стодоля», «Запорожець за Дунаєм» (обидва – 1937). Автор книги «Роздуми і нотатки актора» (1989; спогади про Леся Курбаса, М. Крушельницького, І. Мар’яненка, О. Довженка та ін.). Лауреат Державної премії СРСР (1947, 1948).
***

***
150627_P_Batytskyi
105 років від дня народження Павла Федоровича Батицького (1910-1984), військового та державного діяча. Народився в Харкові. Учасник Другої світової війни. Командував стрілецькою дивізією, корпусом. Брав участь у боях за звільнення України, Молдови, Білорусі, Румунії, Польщі, в Корсунь-Шевченківській, Берлінській та Паризькій операціях, форсував річки Дніпро і Прут.
***

***
150627_O_Molodchyi_1  150627_O_Molodchyi_2
95 років від дня народження Олександра Гнатовича Молодчого (1920-2002), українського льотчика, генерал-лейтенанта авіації, першого прижиттєвого двічі Героя Радянського Союзу (1941, 1942). Під час радянсько-німецької війни 1941-1945 років – заступник командира і командир ескадрильї далекосяжної авіації. Здійснив 311 бойових вильотів (зокрема й 287 нічних). Автор книг «В пылающем небе Киева», «Самолёт уходит в ночь».
150627_O_Molodchyi_3   150627_O_Molodchyi_4
***

Джерело:
http://www.ukrinform.ua/ukr/news/25_chervnya_tsey_den_v_istoriii_2067683
25.06.2015
http://www.ukrinform.ua/ukr/news/26_chervnya_tsey_den_v_istoriii_2068058
26.06.2015
http://www.ukrinform.ua/ukr/news/27_chervnya_tsey_den_v_istoriii_2068358
27.06.2015

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.