Коментар: З Польщі може подути зустрічний вітер

151028_Beata1

Владу у Польщі перебирає націонал-консервативна партія “Право і Справедливість”. Це може обернутися далекосяжними наслідками для ЄС, вважає Бартош Дудек.

Це вражаюча перемога націонал-консервативної партії Ярослава Качинського “Право і Справедливість” (ПіС) на чолі з лідером виборчого списку Беатою Шидло. Ліберальній Громадянській платформі (ГП), яка була при владі останні вісім років, на чолі з прем’єркою Євою Копач доведеться вдовольнитися другим місцем. Якщо підтвердяться дані екзит-полів, то Польща вперше з моменту відновлення незалежності чверть століття тому матиме однопартійний уряд.

При цьому виборці дали гарбуза урядові, за якого країна впевнено пройшла крізь фінансову кризу і змогла продемонструвати солідне економічне зростання. Причин тому багато. Більшість мешканців сірих містечок і сіл у польській провінції, вочевидь, надто мало відчули це чудове економічне зростання на собі. До того ж перехід засновника ГП і багаторічного прем’єра Дональда Туска на роботу до Брюсселя залишив партію без її найсильнішого бійця і блискучого політика.

151028_Dudek
Бартош Дудек, керівник Польської редакції DW

На додачу до природного “зношення” урядової коаліції дався взнаки і минулорічний скандал з оприлюдненими аудіозаписами розмов низки політиків ГП, зробленими в елітних ресторанах Варшави. Ці записи пролили світло на зухвалість політиків від Громадянської платформи та їхню вульгарну мову. Старанна, але загалом радше сіра наступниця Туска на посаді голови уряду Єва Копач мало що змогла протиставити негативному для партії тренду. Натомість майстер політичної тактики Ярослав Качинський зміг скористатися ситуацією і заробити бали завдяки вдалим кадровим рішенням у партії, дуже хорошій передвиборній кампанії і дорогим соціальним обіцянкам.

Качинський робить ставку на нові обличчя

Так само як і на президентських виборах влітку, на яких несподівано здобув перемогу доти маловідомий кандидат від ПіС Анджей Дуда, цього разу Качинський також смикав за партійні ниточки з-за лаштунків. За перевіреною схемою Качинський і цього разу, обираючи лідерку виборчого списку, зробив ставку на нове обличчя: енергійну і близьку до народу Беату Шидло.

151028_Beata2

Демонстративна близькість до впливової у Польщі католицької церкви і патріотична риторика забезпечили Качинському і Шидло підтримку єпископів, а отже і багатьох мільйонів консервативних католиків.

Варто зауважити, що польська молодь, на відміну від більшості інших західних країн, демонструє великі симпатії до політиків-консерваторів. У віковій групі від 18 до 29 років ліві партії практично не мають підтримки. ПіС і серед молоді однозначно лідирує. Ліберальна Громадянська платформа за симпатіями молодих людей лише на четвертому місці.

Будапешт у Варшаві?

Одноосібно правляча в Польщі ПіС, маючи до того ж і свого представника на посаді президента, може обернутися далекосяжними наслідками для Європи. Ярослав Качинський не приховує свого захоплення президентом Віктором Орбаном, який дедалі авторитарніше править Угорщиною. Варшава, так само як і Будапешт, проводитиме жорсткий курс у кризі біженців. Прем’єр-міністр Великобританії Девід Кемерон зі своїм євроскептичним курсом, імовірно, також знайде союзника в особі Качинського.

Уряд Шидло разом зі своїм хрещеним батьком за лаштунками жорстко відстоюватиме інтереси Польщі на міжнародній арені. Компроміси, у тому числі в енергетичній політиці, стануть менш імовірними. І ще одне: якщо ПіС втілить всі свої дорогі передвиборні обіцянки у соціальній сфері, Польща стане на шлях, який одного дня може привести країну до грецької ситуації.

Труднощі у відносинах з новим урядом у Варшаві можуть виникнути не лише у Брюсселя, але й у Берліна. Проблеми майже неминучі насамперед у питанні відносин із Росією. Новий уряд Польщі наполягатиме, щоб у країні на постійній основі були розміщені військові бази НАТО. Антиросійська риторика посилюватиметься, і без того вкрай погані польсько-російські відносини стануть ще гіршими. Європа, яка перебуває у вирі потрясінь, імовірно, матиме однією проблемою більше.

Джерело:
http://dw.com/p/1GuDS
26.10.2015
Коментар: З Польщі може подути зустрічний вітер

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.