Скупа хроніка 1933-го: грудень

1933 рік. Грудень

9 грудня 1933 р. Постанова Політбюро ЦК ВКП(б) про закупівлю робочих коней для України

9 грудня 1933 р. Постанова РНК СРСР про зменшення плану здачі на експорт хлібопродуктів у IV кварталі 1933 року

9 грудня 1933 р. Постанова Політбюро ЦК ВКП(б) про переселення колгоспників у межах УСРР та з інших областей СРСР

11 грудня 1933 р. Витяг із річної доповіді німецького Генерального консульства у Харкові Посольству Німеччини в СРСР про становище в сільському господарстві УСРР

11 грудня 1932 р. З публікації Старобільської газети “Степова комуна” “Шкідників громадського майна покарано”

15 грудня 1933 р. Витяг із протоколу засідання Зінов’євської міськради Одеської області зі схваленням рішення Клинцівської сільради про виселення за межі України середняка Є. Сігова

16 грудня 1933 р. Зведення Всесоюзного переселенського комітету при РНК СРСР про переселення колгоспників із Білоруської СРР до Одеської області

19 грудня 1933 р. Протокол засідання Всесоюзного переселенського комітету при РНК СРСР

22 грудня 1933 р. Витяг з протоколу секретаріату Донецького Обкому від 22 грудня 1933 року “Про забезпечення секретарів колхозних осередків”

23 грудня 1933 р. Постанова Наркомзему УСРР про свавілля місцевих керівників у колгоспах Ічнянського району Чернігівської області

25 грудня 1933 р. Заява колгоспників с. Клочківка Народицького р-ну на Київщині про продовольчу допомогу

27 грудня 1933 р. Лист заступника голови Всесоюзного переселенського комітету при РНК СРСР П. Рудя до обкомів КП(б)У про хід підготовки до внутрішньоукраїнського переселення селян

27 грудня 1933 р. Выписка из протокола №83 заседания Бюро Одесского обкома КП(б)У по вопросу “О выдаче семенной и продовольственной помощи отстающим колхозам”

29 грудня 1933 р. 3 повідомлення Всесоюзного переселенського комітету при Раднаркомі СРСР про переселення в Україну колгоспників з інших територій СРСР

31 грудня 1933 р. Спеціальне донесення повноважного представника ОДПУ по Центрально-Чорноземній області С. Дукельського про переселення колгоспників до України

З публікації Старобільської газети “Степова комуна”

16 грудня 1932 р.

За розкрадання державного майна до розстрілу

“…Громадська власність – це основа радянського ладу, вона священна і недоторкана …застосувати… за розкрадання… вищу кару соціального захисту – розстрілу…”. Так зазначено в постанові уряду СРСР від 7 серпня 1932 року.

На Старобільському олійзаводі тривало розкрадання олії клясово ворожим елементом, що проліз на завод.

9 грудня виїзна сесія Доноблсуду розглянула в м. Старобільському кримінальну справу по звинуваченню куркуля Д’яконова Гордія Павловича, висланого до Старобільська, Полтавським нарсудом за невиконання та зрив хлібозаготівлі. Д’яконов, працюючи на олійзаводі візником, систематично крав олію та спекулював нею на приватному ринку. В останній час ним украдено 80 кіл (5 пуд) олії, яку 19 жовтня намагався продати їдальні робкоопу за 1360 крб.

Виїзна сесія, врахувавши його соціяльний злочин, засудила до вищої міри соцзахисту – розстрілу з конфіскацією всього майна.

Робітники олійзаводу вирок сесії схвалюють.

Робітники олійзаводу за проводом заводських організацій повинні посилити класову цільність, перевірити свої лави так, щоб жодного клясово-ворожого елементу на залишилось на заводі.

// Степова комуна. – 1932. – 16 грудня. – С. 1.

ЗАЯВА КОЛГОСПНИКІВ С. КЛОЧКІВКА НАРОДИЦЬКОГО Р-НУ НА КИЇВЩИНІ
ПРО ПРОДОВОЛЬЧУ ДОПОМОГУ

25 грудня 1933 р.

До Народицького РЗВ, копія – Київському ОблЗУ

Від Клочківського колгоспу та колгоспників
“Червоний партизан” Народицького р-ну

Заява

Працюючи сумлінно в колективному господарстві цілий рік 1933-й й на кінець, підраховуючи всі прибутки біжучого року, виявилося слідуюче, що в зв’язку з великими дощовими зливами та недородом наших ланів, картопля загинула на 75 %, з площі 21 га накопано 467 ц. Круп’яні – як гречка, просо та льон загинули майже зовсім, жито потратило свого врожаю на 25 %. Одноразово виконавши державні зобов’язання хлібоподатку, засіявши озимий клин 1933 р. на 123 % доведеного плану, також відрахували всі насіннєві, страхові та фуражні фонди під весну 1934 р. Додаємо, що сінофураж зовсім загинув, внаслідок чого до розподілу наслідків господарювання припадає до 2 кг на один трудодень. Приклад: сім’я колгоспника – Гришков А. К. з 9 їдцями, з них працездатних 5 чоловік, які працювали без прогулів цілий рік, які самі кращі робочі люди в колгоспі, виробили 474 трудодні, що і належить всього одержати хліба до 9 ц, враховуючи всі відходи зерна та якісне зерно.

Картоплі жодного кілограма не припадає до розподілу на трудодні, внаслідок чого всі колгоспники залишаються майже голодними. Всі колгоспники звертаються з проханням розглянути нашу заяву та повернути нашу хлібоздачу в кількості 211 ц та відстрочить натурпозики з урожаю 1934 р. в зв’язку з великими дощовими зливами та недородом. Прохаємо не відхилити нашу заяву та про наслідки цього повідомити нас.

Колгоспники колгоспу “Червоний партизан” Народичанщини.

Підписали колгоспники Солодчук, Кравчук

Увага: розробивши підсумки листопадового пленуму ЦК КП(б)У та виконуючи гасло вождя тов. Сталіна зробити колгоспи заможними, колгоспників заможними, всі колгоспники зобов’язуються надалі додержуватись всіх агромінімумів, стараючись боротись за високу врожайність наших ланів (з постанови загальних зборів колгоспників). Колгоспники.

Держархів Київської області. ф. Р-354, оп. 1, спр. 924, арк. 6-7. Оригінал. Рукопис.

* Документ засвідчений печаткою Наркомзему УСРР.

З ПОВІДОМЛЕННЯ ВСЕСОЮЗНОГО ПЕРЕСЕЛЕНСЬКОГО КОМІТЕТУ ПРИ РАДНАРКОМІ СРСР
ПРО ПЕРЕСЕЛЕННЯ В УКРАЇНУ КОЛГОСПНИКІВ З ІНШИХ ТЕРИТОРІЙ СРСР

29 грудня 1933 р.

Срочно
Секретно Нач. ГУЛАГ ОГПУ тов. Берману

ВПК при СНК СССР при сем препровождает оперсводку № 38 о переселении на Украину по состоянию на 28 декабря с.г. Одновременно ВПК при СНК СССР сообщает, что преподанный план переселения выполнен на 104,76*% . Всего переселено 21 тыс. 856 колхозных хозяйств, 117 тыс. 149 человек, 14 тыс. 879 лошадей, 21 тыс. 898 коров и 38 тыс. 705 голов разного скота (в число последних входят телки, свиньи и овцы).

Зам. председателя ВПК при СНК СССР
Рудь

Колективізація і голод на Україні, 1932-193. – К., 1992. – С. 642.

* Так у документі. Обчислення показує 104,076 %.